Megújul a bodajki Segítő Szűz Mária-kegyhely

Hazai – 2019. március 29., péntek | 19:31

A magyar kormány és a Székesfehérvári Egyházmegye jelentős anyagi támogatásának köszönhetően megújul az ezeréves bodajki kegyhely. A kétéves tervezési időszakot követően projektnyitó tájékoztatót tartottak március 28-án a Segítő Szűz Mária-plébánia dísztermében Bodajkon.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A projektnyitó rendezvényen jelen volt Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök, Soltész Miklós államtitkár; Fejér megye, Bodajk és Székesfehérvár város vezetése, a Székesfehérvári Egyházmegye szakemberei, a tervező, a kivitelező és a projektmenedzsment cégek képviselői.

Az ezeréves kegyhely múltjához méltó felújítási és átalakítási munkálatokról Mórocz Tamás plébános tartott részletes beszámolót. Bemutatta a 2012 óta tartó fejlesztéseket, a templomkülső, a hozzá tartozó kolostor, illetve a hátsó díszudvar megújítását. Ismertette a kegyoltár és a kegytemplomban található egyéb bútorzat – karzatrács, szószék, mellékoltárok – restaurálását, amely javarészt egyházmegyei támogatásból és a hívek adományaiból valósulhatott meg, és amelyhez társult a kegytemplom belső műszaki állapotának javítása.

A plébános elmondta: a kegyoltár restaurálásának folyamatában értesültek arról, hogy a kormány a kegyhelyet a Székesfehérvári Egyházmegyén keresztül ötszázmillió forintos vallásturisztikai támogatásban részesítette. „Ez a támogatás több mint egy plébánia kiemelése a sok mellett. Annak támogatása, hogy az ideérkezők megfelelő lehetőséget kapjanak a találkozásra a múlttal, Szent István imádságos örökségével” – mondta Mórocz Tamás. Minden hozzátoldást, elvételt annak fényében kívánnak megtenni – tette hozzá a plébános –, hogy azzal az előző 275 év hagyományait folytassák.

Mórocz Tamás örömmel jelentette be, hogy a kegyhely felújítása mellett az úgynevezett alsó iskola épületében egy 56 fős zarándokház létesül, mely lehetőséget biztosít majd arra, hogy az ideérkezők akár egy hetet is eltölthessenek Bodajkon, és innen kiindulva fedezzék fel a környék szépségét. Más pályázati forrásból a kálvária tövében lévő Gizella Lakot is berendezik.

A bodajki kegyhely fejlesztésének terveit a Konstruma Mérnöki Iroda Kft. készítette, Oláh Mihály Zoltán vezetésével. Az építészmérnök bemutatta a felújítás műszaki tartalmát: a várható területegyesítést a templom körül, a kegyhely főbejáratának, zarándok- és gazdasági bejáratának megújítását, a szentélyben végzendő további munkálatokat, a kiállítás, a turisztikai fogadótér, a látogatóközpont kialakítását, a templomudvar átalakítását.

Az Equinox Consulting Kft. képviseletében Kriston Kristóf projektmenedzser kifejtette, hogy a volt iskolaépületből kialakítandó zarándokszállással Bodajk a magyar szent család hat helyszínből álló zarándokútjához kapcsolódik, mely fejlesztéshez a GINOP 7.1.4.-16 pályázat biztosít forrást. Bejelentette, hogy a hazai forrásból kapott ötszázmillió forint támogatás nem lett elég a kegyhely fejlesztéséhez, ezért a Székesfehérvári Egyházmegye Spányi Antal püspök vezetésével úgy döntött, hogy a pasztorális szempontból kiemelten fontos helyszín megújulásáért „lemond” a székesfehérvári püspöki palota teljes felújításáról.

A kegytemplomhoz kapcsolódó, folyamatban lévő munkákról adott tájékoztatást Smohay András múzeumigazgató. Ismertette, hogy a kegyoltár restaurálása, a mellékoltárok, a karzatrács és a szószék restaurálásának műhelymunkálatai idén május 30-ig elkészülnek, képzett szakemberek ellenőrzésével és irányításával. Mindent, ami eredeti formájában helyreállítható, azt annak megfelelően őrzik meg az utókor számára.

Spányi Antal püspök a kegyhely történelmi szerepét hangsúlyozta beszédében. Magyarország legősibb kegyhelye olyan folyamatosságot képvisel, amelyre nekünk magyaroknak nagy szükségünk van. Megerősíti múltunk gyökereit, és a kegyhely lelki-kegyelmi erőforrást biztosít mindenkinek, aki ellátogat Bodajkra. Ezért szüksége van rá a nemzetnek, a magyar embereknek – hangsúlyozta a főpásztor.

A székesfehérvári megyéspüspök megköszönte az összefogásban megvalósuló támogatást, amely lehetővé teszi a hatalmas beruházást, és mindenki hozzájárulását, aki segíti a tervek megvalósulását. Köszönetet mondott Fejér Megye vezetésének, hogy kiemelt helyen kezeli a kegyhely ügyét, valamint Mórocz Tamás atyának, aki rendíthetetlen hittel, alázattal, de nagy energiával kíséri végig a munkálatokat.

Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára arra emlékeztetett, hogy az ezeréves kegyhely azért él ma is, mert olyan történelmi személyiségek építették, fordultak meg és imádkoztak itt, akik által magyar történelmünkkel kerülünk kapcsolatba: Szent István, Szent Imre, Brindisi Szent Lőrinc és Mindszenty József. A kormány hazai forrásból másfél milliárd forintot fordít arra, hogy a 21. század követelményeihez igazodó zarándokhely jöjjön létre – mondta a politikus. Megjegyezte, hogy a megyében nemcsak a bodajki kegyhely újul meg, hanem az ercsi templom és az alsószentiváni zarándokhely is.

A projektnyitó rendezvény végén aláírták a kivitelezési szerződéseket a kegyhely és az alsó iskola felújítására, a bodajki zarándokhely kulturális és szakrális helyeinek kialakítására. Bodajkon, az „átimádkozott kegyhelyen” olyan épületegyüttes jöhet létre, amely a modern kor technológiájával felújítva méltó lesz ahhoz a múlthoz, amelyben született.

Forrás: Berta Kata/Székesfehérvári Egyházmegye

Fotó: Skobrák Dénes

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria