Százötven éve született Boldog Batthyány-Strattmann László – Megemlékezés Körmenden

Hazai – 2020. október 31., szombat | 10:57

Október 28-án szentmisében emlékeztek meg Körmenden Boldog Batthyány-Strattmann László születésének 150. évfordulójáról. A liturgia főcelebránsa és szónoka Császár István, a Szombathelyi Egyházmegye általános helynöke volt.

A helynök a prédikációban arra buzdított, hogy tekintetünket az odaát valókra vessük. Merjük felnyitni szemeinket, hogy megláthassuk az Isten által nekünk készített országot.

A szentmise végén imádkoztak Boldog Batthyány-Strattmann László szentté avatásáért, valamint kérték közbenjárását a járvány megszűnéséért.

*

Ezen a napon tartották Körmend ünnepnapját, a település várossá nyilvánításának évfordulója alkalmából. A település életében fontos szerepet játszott a Batthyány-Strattmann család.

Batthyány-Strattmann Ödön herceg 1915. február 2-án utód nélkül halt meg; a grófi ágból származó szemorvos, Batthyány László örökölte meg a hercegi címet és a körmendi hitbizományt.

Körmendre érkezve Batthyány-Strattmann László első dolga volt, hogy a kastélyegyüttes jobb szárnyában szemészeti klinikát rendezett be. 1920-ban Körmenden 5605 betege volt, utána évente többnyire 5000 körül. Az orvosi ellátást ingyen biztosította; birtokai jövedelmének kétharmadát nyelte el a kórház. Emellett nem volt olyan jótékony gyűjtés vagy nemes kezdeményezés, amelyhez Batthyány László ne járult volna hozzá.

Egyik legnagyobb adományozója volt a szanatóriumi mozgalomnak, amely célul tűzte ki minél több tbc-szanatórium létesítését. Batthyány László volt az egyik ösztönzője és anyagi támogatója a hasonló Vas megyei szervezet megalapításának és a körmendi TBC Gondozó megszervezésének, melynek később is rendszeresen segítette működését.

Ahogy Köpcsényben, Körmenden is számon tartotta a segítségre szoruló szegényeket egy kis jegyzetfüzetben. A családi iratok között található az az elemi iskolai füzet, amelynek felirata: Armen von Körmend. Az egyszerű füzet bepillantást enged Batthyány László „szociálpolitikájába”. A herceg adományairól nem vezetett kimutatást, a rászorulók helyzetét viszont át akarta tekinteni. A füzet Körmend 47 szegény családjának, valamint a „szegényház” lakóinak névsorát és helyzetük leírását, adatait tartalmazza. Mindez a szegények orvosának konkrét tettekben megnyilvánuló testvéri szeretetét tanúsítja.

Forrás: Szombathelyi Egyházmegye; Árpád-házi Szent Erzsébet Plébánia Körmend

Fotó: Jámbor/Kormend.hu

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria