Székesfehérváron ünnepelt a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend

Hazai – 2022. október 11., kedd | 15:30

Új tagokkal bővült a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend Magyarországi Helytartósága a székesfehérvári bazilikában Magyarok Nagyasszonya ünnepén, október 8-án celebrált szertartás során.

A Szentszék háttérintézményeként működő, középkori eredetre visszanyúló Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend intézményes célja – a tagok lelki életének támogatása mellett – a szentföldi keresztények segítése. A világ számos országában létesült lovagrendi helytartóságok adományai finanszírozzák a Jeruzsálemi Latin Patriarkátus intézményei, az iskolák, plébániák és a szeminárium rendes működését.

A székesfehérvári lovagavatás egyben megemlékezés volt arról, hogy 175 évvel ezelőtt állította helyre Boldog IX. Piusz pápa a Jeruzsálemi Latin Patriarkátust, tehát a szentföldi római katolikus hívek saját egyházmegyéjét, s bízta a megújított Szent Sír Lovagrendre annak támogatását.

A patriarkátus történetét az évforduló alkalmából Jungbert Béla, a rend magyarországi helytartója foglalta össze a Szent István Társulat gondozásában megjelenő Jeruzsálemi füzetek sorozata számára.

A felújítás után megújult fényben ragyogó fehérvári Szent István király-székesegyházban október 8-án Spányi Antal megyéspüspök, aki maga is a lovagrend tagja, Bassola Bálintot, Gonda Péter Pált, Kveck Pétert, Páva Pétert, Tarcsay Pétert és Zoljánszki Lászlót lovaggá, Simon Máriát dámává, Depaula Flavio atyát pedig rendi kanonokká avatta. A szertartáson koncelebrált Varga Lajos váci segédpüspök és Sztankó Attila, valamint Joachim Schroedel, a közel-keleti német közösség lelkipásztora Kairóból.

A lovagavatás, azaz invesztitúra szertartására a szokásos ősi formák megtartásával került sor, és hasonlóképpen régi hagyomány szerint virrasztást tartottak az avatás előestéjén az avatandók lelki felkészülése jegyében a budapesti Jáki kápolnában. E szertartás során Varga Lajos váci segédpüspök megáldotta az avatandó lovagok liturgikus öltözékét: a lovagok fehér és a dáma fekete köpenyét, valamint a rendjeleket, melyek a Jézus Krisztus öt sebére utaló ötöskeresztet formázzák.

A magyar rendtársak meghívására több külföldi helytartóság is delegációval képviseltette magát Ausztriából, Belgiumból, Horvátországból, Írországból és Svájcból, de jelen voltak a Teuton Lovagrend tagjai is Bécsből.

Az avatást követő hagyományos hálaadó szentmisét Kránitz Mihály latin nyelven celebrálta október 9-én, vasárnap a lovagrend magyarországi székhelyéül szolgáló budapesti Hermina-kápolnában, ami az ott őrzött ereklyék révén „kis magyar Szentföldnek” számít.

Szerző: Érszegi Márk Aurél OESSH

Fotó: Thaler Tamás (Jáki kápolna, Budapest); Molnár Artúr (Székesfehérvár); Érszegi Márk A. (Hermina-kápolna, Budapest)

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria