Szent Mihály-búcsút ünnepeltek Veszprémben

Hazai – 2019. október 2., szerda | 13:23

Szentmisével és kétnapos művészeti vásárral ünnepelték szeptember 28–29-én a Szent Mihály-búcsút Veszprémben. A főangyal a főegyházmegye és a város védőszentje, Szent István király szenteltette az ő tiszteletére a veszprémi bazilikát 1009-ben.

A búcsúi szentmisét szeptember 29-én, vasárnap délelőtt Márfi Gyula nyugalmazott veszprémi érsek mutatta be. Koncelebrált Nagy Károly apát-plébános; Felker Zsolt káplán és Csernai Balázs egyetemi lelkész; az asszisztenciát a főegyházmegye papnövendékei biztosították.

Szentbeszédében a nyugalmazott főpásztor arról beszélt, hogy Szent Mihály neve az Ószövetségben nagy fejedelemként, a mennyei seregek vezéreként szerepel, mint a választott nép védelmezője és őrangyala. Ma pedig úgy tekintünk rá, mint Egyházunk védelmezőjére a sátán, vagyis az ellenség, a hazugság atyja ellen. Neve a Mikaél héber kifejezésből származik, ami magyarul annyit tesz: „Ki olyan, mint az Isten?”

Szent Mihály a többi jó angyallal együtt az Isten iránti gyermeki engedelmességre tanít és segít bennünket. A világban mindig is megvolt a lázadás szelleme – hangsúlyozta Márfi Gyula, majd kifejtette, az Isten nélküli élet sok veszélynek van kitéve, és zsákutcába vezet. A nyugalmazott főpásztor arra buzdította a jelen lévő szülőket, gyermekeik nevelésében legyenek következetesek, tanítsák őket imádságra, hogy felnőve is legyen majd biztos pontjuk az életben.

Beszéde végén Márfi Gyula kiemelte, Szent Mihály főangyal ünnepén különösen bízni kell abban, hogy a kereszténység nem fog eltűnni sem Magyarországról, sem Európából.

A szentmise után a papság és a hívek a veszprémi városháza előtt álló Szent Mihály-szoborhoz vonultak néptáncosok és pásztorok felvezetésével. Litániát imádkoztak, majd a pásztorok megáldása következett (Szent Mihály napja hagyományosan a nyájak behajtásának, a pásztorok számadásának, fogadásának napja volt hazánkban – a szerk.)

A búcsú napjaiban a látogatók táncos-zenés programokon vehettek részt, megtekinthették a Szaléziánum Érseki Turisztikai Központ kiállításait, valamint a pásztorkutya-bemutatót, a gyermekeket pedig kézműves-foglalkozások várták.

A veszprémi várban tartott kétnapos Szent Mihály-búcsút évről évre együtt szervezi a város, a főegyházmegye és a főplébánia.

Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria