Szentföldi üldözött keresztényeket támogató bemutatótermet és boltot adtak át Budapesten

Hazai – 2022. március 22., kedd | 18:54

Március 22-én átadták a Black Iris Jordan, a Jordán Karitász magyarországi képviseletének bemutatótermét a budapesti Piarista Gimnázium földszintjén. A Hungary Helps, Azbej Tristan államtitkár, a Jordán Karitász, valamint a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány és a Piarista Rendtartomány együttműködésével jött létre a bemutatóterem, melyben nemsokára libanoni pékséget is kialakítanak.

Azbej Tristan államtitkárságának kérésére és a korábbi jó kapcsolatokra alapozva a Jordán Karitász és a ferences rendtartomány között több mint két éve alakult ki együttműködés. Ennek eredményeként a ferences webbolton (bolt.ferencesek.hu) keresztül kezdték értékesíteni a Jordániában készített egyedi kézműves termékeket. A Hungary Helps támogatásával létrehozott bemutatóteremben láthatók és megvásárolhatók azok az alkotások, melyekkel a Szentföldön élő üldözött keresztények megélhetését támogatják.

A Piarista Gimnázium aulájában Dobszay Benedek köszöntötte az egybegyűlteket a Black Iris Jordan bemutatótermének megnyitóján. Elmondta, egy olyan álom valósul itt ma meg, amelyre sok éven keresztül készültek. Kifejezte köszönetét a Piarista Rendtartomány segítségéért és a magyar kormány támogatásáért.

A Piarista Gimnázium énekkara Melegh Béla vezetésével rövid műsort adott, majd Azbej Tristan államtitkár tartotta meg köszöntőjét. Mint mondta, a keresztény szolidaritás áthatja a magyar nemzet lelkét. Ezt bizonyították a Hungary Helps Program elmúlt öt évének eredményei és széles körű nemzeti támogatottsága, de az is, hogy az elmúlt hetekben az egész magyar nemzet egy emberként állt ki az ukrajnai háborús válság civil kárvallottjai mellett, befogadva közel félmillió menekültet, és segítséget nyújtva a szülőföldjükön maradt embereknek. Az államtitkár szerint a keresztény szolidaritás fontos tanúságtétele a mai alkalom is, „amikor széles körű összefogás eredményeként megnyithatjuk Budapesten azt a jótékonysági boltot, amely arra hivatott, hogy a Közel-Keleten üldözött keresztény testvéreink megmaradását szolgálja”.

Beszédében kifejtette a Hungary Helps Program öt évének eredményeit, miszerint több mint félmillió emberhez jutott el a támogatásuk. „A mi programunk a józan ész és az együttérző szív programja.” Az a céljuk, hogy a humanitárius válságoknak ne a tömeges migráció legyen a megoldása. Az elmúlt hetek tapasztalatai alapján Magyarország befogadja a bajba jutott embereket, ugyanakkor mindenkinek lehetőséget kell adni arra, hogy a szülőföldjén élhessen békés és biztonságos életet.

Az államtitkár elmondta, több évvel ezelőtt a Jordániába menekült iraki keresztények mellé állva, a Jordán Karitásszal összefogva elindították az „Irgalmasság kertje” programot, melynek célja, hogy ne csak megélhetést és szakképzést adjon a hozzájuk menekült iraki keresztényeknek, hanem az is, hogy a munkán keresztül visszanyerjék az emberi méltóságukat. Ennek a programnak a kézműves termékeit és kegytárgyait vásárolhatják meg az üldözött keresztények magyar támogatói ebben a karitatív boltban, kifejezve szolidaritásukat irántuk.

Beszéde végén hangsúlyozta, a magyarság felnőtt történelmi hivatásához: történelmünk során nem először válik Magyarország a kereszténység védelmezőjévé, ami nemcsak a szentföldi keresztények megmaradásáról, hanem a mi özanonosságunkról és megmaradásunkról is szól. 

Böröcz László országgyűlési képviselő köszöntője után a Jordán Karitász működéséről tekinthettünk meg egy kisfilmet, mely bemutatta a mozaikok, ajándéktárgyak és ékszerek, textilek, kerámiák, valamint a famunkák készítésének folyamatát.

Valaczka János piarista tartományi ökonómus atya Kalazanci Szent József életéből felidézte az utcán csellengő gyermekek összegyűjtését. A rendalapító felismerte, hogy azzal tud hatékonyan segíteni rajtuk, ha ingyenes oktatást biztosít számukra. Iskolaalapításával „az ő sorsukat akarta megváltoztatni, hogy ki tudjanak lépni abból a nyomorból, amibe beleszülettek, amiben éltek. Az ő nyomdokaiban járunk itt, Magyarországon ebben az épületben is”. Valaczka János elmondta, a piarista rend profilja az oktatás és a nevelés, de az a szemlélet is fontos, amit Kalazanci Szent József megélt: hogyan tudunk segíteni igazán hatékonyan a rászorulóknak. Kifejezte, nagy öröm számukra, hogy helyet tudnak biztosítani a bemutatóteremnek, amelynek működésében megvalósul ez a partnereikkel közös cél.

A ferences rendtartomány részéről Dobszay Benedek szólalt fel. Felidézte azt a meghatározó történetet, melyet a rendjük élt át a kétezres évek elején. Betlehemben ellenfélként, feszültségben éltek akkor az emberek. Az egyik fél a Születés bazilikájában elbarikádozta magát. A bazilika mellett álló ferences kolostorban a testvérek azt a döntést hozták, hogy benne maradnak ebben a feszültségben, és az egymással ellentétben állók közé állnak a béke embereiként, noha nem tudják megoldani a kialakult helyzetet. „Ferencesként Szentföldön, a Közel-Keleten ez az egyik legfontosabb szerepünk a zarándokok fogadása és a hívek szolgálata mellett. Egyszerűen ott maradni az emberi és vallási feszültségekben a magunk békéjével.”

Beszámolt arról, hogy megkérték őket, segítsenek a Hungary Helpsnek, illetve a Jordán Karitásznak a magyarországi segítségnyújtás kialakításában. Tomah Ejbarával, a projekt vezetőjével már korábban megismerkedhettek egy kóruslátogatás alkalmával, amikor a Szent Angéla Ferences Gimnázium Öregdiák Kórusa a Tomah által vezetett jordán énekkarral ápolt cserekapcsolatot. A projektvezető később segítséget kért tőle, hogy a Jordán Karitász által előállított termékek Magyarországon megjelenhessenek. Két lehetőséget kínáltak akkor erre: a webbolton keresztül árulják a termékeiket, másrészt keresték egy kis bolt megnyitásának lehetőségét, mely ma sokak együttműködése által létrejött.

Beszéde végén azt kívánta az üzletbe betérőknek, hogy „az a lelkület vezessen minket, hogy nagyon kis dolgot tudunk tenni, nem tudjuk megoldani a teljes problémát, ami Közel-Keleten és a Szentföldön az embereket és különösen a keresztényeket éri, de valami kicsit hozzátehetünk ahhoz, hogy előbbre jussunk”. Ehhez Isten hozzáadja a maga részét, ami valóban támogatja az ottani családok helyben maradását.

A Hungary Helps tevékenységét bemutató kisfilm megtekintése után Tomah Ejbara mondta el köszöntőbeszédét, magyarul olvasva a szöveget. A Jordán Karitász megbízottja és a Hungary Helps képviselője Libanonért, Szíriáért és az ottani projektekért is felel. Így a boltokban később nemcsak Jordániában készült, főként iraki menekültek által készített termékek lesznek kaphatók, hanem olyanok is, melyeket Betlehemben, Libanonban és Szíriában hoztak létre.

A projektvezető az egykori álom valóra válásával kapcsolatban elmondta: „Nagy megtiszteltetés, hogy felavathatjuk azt a bemutatótermet, melyben a Jordániából és más szentföldi országokból származó termékeket láthatjuk és vásárolhatjuk meg.” Beszéde végén megköszönte a támogatást, melyet Magyarországtól kapott.

Az ünnepség végén a vendégek levonultak a bemutatóterembe, melyet Berhidai Piusz OFM áldott meg. Ezt követően Azbej Tristan, Berhidai Piusz, Dobszay Benedek, Böröcz László, Kovács-Pifka Péter, a Hungary Helps Ügynökség vezérigazgatója és a Black Iris jordániai képviselői ünnepélyesen átvágták a nemzeti színű szalagot.

A bemutatóteremben megtekinthettük a Black Iris Jordan által előállított gyönyörű termékeket, ismerkedhettünk a Szentföld egyszerű, keleties és őskeresztény eredetre visszamenő stílusával. 

Szerző: Vámossy Erzsébet

Fotó: Merényi Zita

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria