Ünnepélyesen elhelyezték Boldog IV. Károly ereklyéjét a Szent Sír Lovagrend Hermina-kápolnájában

Hazai – 2022. április 5., kedd | 11:50

A Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend Magyarországi Helytartósága adományként kapta IV. Károly csontereklyéjét, melyet a 2004-ben boldoggá avatott néhai uralkodó égi születésnapjának centenáriuma alkalmából április 3-án helyeztek el a lovagrend budapesti lelki-szellemi központjában, a zuglói Hermina-kápolnában. Az ünnepi szentmisét Berta Tibor tábori püspök mutatta be.

Koncelebrált Sztankó Attila, aki maga is a Jeruzsálemi Szent Sír lovagrend tagja.

A béke iránt mélyen elkötelezett Habsburg uralkodóra való emlékezésnek különös jelentőséget adott az Ukrajnában dúló háború.

Berta Tibor – keresztcsók után – az Ecce Sacerdos Magnus felemelő melódiái mellett, a Szent Sír lovagjai és dámái sorfala között elhaladva vonult be a kápolnába.

A szertartáson Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes képviseletében Csallóközi Zoltán főtanácsadó, több magyar történelmi család, illetve a Lovagrend ausztriai helytartóságának egyes tagjai is jelen voltak.

Jungbert Béla helytartó, csillagkeresztes lovag beszédében külön köszöntötte az osztrák, de magyar gyökerekkel is rendelkező házaspárt, Sophie és Isti Lauringert, akiknek közbejárására az ereklye a helytartósághoz kerülhetett, és akik a díszes ereklyetartót adományozták. Sophie Lauringer a Lovagrend bécsi tiszti kerületének dámája, illetve a Bécsi Főegyházmegye hetilapjának (Der Sonntag) főszerkesztője, Isti Lauringer pedig a Német Lovagrend tagja. A helytartó kiemelte, hogy tisztelettel fogadják, és méltó helyet biztosítanak az ereklyének, mivel Boldog IV. Károly szellemisége, béke iránti őszinte elkötelezettsége nagyon közel áll a Lovagrend értékrendjéhez, s abból komoly lelki erőt meríthetnek.

Farkas Olivér kancellár, nagykeresztes lovag köszönetet mondott Berta Tibor tábori püspöknek az ünnepi szentmise bemutatásáért, illetve az egybegyűltek megjelenéséért.

Berta Tibor tábori püspök homíliájában hangsúlyozta: nagyböjt ötödik vasárnapján arra készítjük szívünket, hogy találkozhassunk Megváltónkkal húsvét ünnepén. A szentmise olvasmányait felidézve a szónok felhívta a figyelmet a szív megtisztulására; arra, hogy a külsőből hogyan juthat el az ember a belsőbe, a körülöttünk történő dolgokból az emberlét mélységeibe. Szent János evangéliumának a házasságtörő asszonyról szóló szakaszát értelmezve rámutatott a lehajlás gesztusának fontosságára, amelyet Jézusról csak ebben a történetben, illetve az utolsó vacsorán, az apostolok lábainak megmosásánál jegyeztek fel. „A szeretet lehajlása ez, az isteni szeretet lehajlása az emberhez, mely a megtestesülés nagy titkában kezdődött el” – hangsúlyozta.

A püspök a szentmise lezárásaként főpásztori áldásában részesítette az egybegyűlteket, majd a kereszt alakú ereklyetartót és Boldog IV. Károly képét elhelyezte a kápolna főoltárán.

Az ünnepélyes szertartáson közreműködött Szántó Gabriella operaénekes, Hegedűs Valér orgonaművész, valamint a Hegedűs Szabolcs karnagy által vezetett ifjúsági kórus.

*

A szentföldi keresztények és minden rászoruló támogatását zászlajára tűző Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend Magyarországi Helytartósága az 1920-as évektől kezdve építette ki tevékenységét. Mindezt oly sikeresen tették, hogy a Lovagrend az 1938-as, első budapesti Eucharisztikus Kongresszusnak már egyik meghatározó részvevője volt. A kommunista diktatúra felszámolta ezt a lovagrendet is, amely csak a rendszerváltás után, az 1990-es években kezdhette el újra működését hazánkban. Ebben meghatározó szerepet töltött be megboldogult Csordás Örs Mária atya, aki az újjáalakuló Szent Sír Lovagrend első lelkivezetője volt.

A Hild József tervei alapján épült és 1856-ban felszentelt Hermina-kápolna Zugló legrégibb temploma, amelyet József nádor fiatalon elhunyt leánya, Hermina Amália főhercegnő tiszteletére építettek, és amelynek orgonája a Szent Sír-lovag Liszt Ferenc kedvelt hangszere volt.

Szöveg: Kveck Péter             

Forrás és fotó: Szent Sír Lovagrend Magyarországi Helytatósága

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria