Ennio Morricone Boldog II. János Pálról ír musicalt

Kitekintő – 2012. október 5., péntek | 11:37

A spanyol és portugál nyelvterület egyházi tartalmú lapszemléje (2012. szeptember 28. október 4.)

Ennio Morricone Boldog II. János Pálról ír musicalt

A spanyol katolikus portál, a Religión en Libertad hétfőn foglalta össze az olasz katolikus napilap, az Avvenire interjúját a november 10-én már 84 éves kiváló olasz zeneszerzővel, Ennio Morriconéval, aki csaknem 500 filmhez, többek között a Misszió című sikerdarabhoz szerzett felejthetetlen dallamokat. A mester most is javában dolgozik jövőre bemutatandó újabb ígéretes munkáján, amelyet a Szentatya elődje, Boldog II. János Pál alakja ihletett, és Krakkó érseke, Stanisław Dziwisz már most a nemzetközi musical lelkes támogatója. Az idős kora ellenére fiatalos mester hangsúlyozta, hogy sosem rejtette véka alá hitét, amely mindig ott munkált benne. Megemlékezett alma materéről, a római Santa Cecilia konzervatóriumról is, ahol Goffredo Petrassi irányításával kapott diplomát, és mély nyomott hagyott benne kompozícióinak lelkisége, bár ő maga sose volt csak misztikus-szent témák szerzője. Pályáját áttekintve úgy érzi, hogy sikerült a legtöbb vallásos érzületet beleírni a XXIII. János, és Boldog II. János Pál életéről készült két sorozat filmzenéjében is. De akkor is erre törekedett, amikor Sergio Leone westernfilmjeihez komponált, mert az ezeket uraló erőszak ellenére mindig sikerült belecsempészni a remény hangját. Nagyon örül, hogy a tehetség kegyelmében részesült, és nagy szerencséjére mindig a zeneszerzéssel foglalkozhatott. 48 évig őrizte fiókjában 15 perces bibliai témájú és eddig sehol nem előadott zenéjét. Az Ótestamentumról szerzett vázlatai is mindenkinek tetszenek, de még nem sikerült megfelelő producert találni hozzá. De már újra dolgozik rajta és két zenei freskót komponált a Teremtésről és a Bábel tornyáról.

A szegénység még mindig a béke ellensége – és az együttérzés a kiút

A hazánkban is járt tekintélyes hondurasi bíboros, Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, Tegucigalpa érseke tette fel a koronát a Békeküldöttek 50 éves alapítása alkalmából rendezett madridi eseményre a spanyol fővárosi kongresszusi palotájában. A Nemzetközi Karitász elnöke kedden többek között elmondta a szintén spanyol Religión Digital katolikus portál tudósítójának, hogy most a szeretet, az együttérzés és az igazság 50 évét ünneplik. Aki pedig ennek a szervezetnek a tagja, az a békét építi, és ezen a napon a jóléti társadalom legsérülékenyebb tagjaiért gyűltek össze: az elesettekért, a szegényekért, a nincstelenekért, vagyis azokért, akiknek szükségük van egy kis reménysugárra, hogy túléljék a mát. A 2009 novemberében a Pázmány Péter Katolikus Egyetem díszdoktorává avatott bíboros a rá jellemző lendületes és karizmatikus beszédében leszögezte, hogy a szegénység fatalizmusa dörömböl ajtónkon, és bűnösök leszünk, ha nem reagálunk időben. És ezt a reagálást együttérzésnek hívják, amely most igazi mentőöv a szegényeknek – mondta a palotát zsúfolásig megtöltő hallgatóság, önkéntesek, művészek, politikusok, köztük a városháza szocialista frakciójának vezetője előtt is. Figyelmeztette az érintetteket, hogy a késlekedés válság idején öl, és csak az együttérzés lehet a kivezető út a válságból.

Marokkó nem engedte be a holland abortuszhajót

A portugál Correio da Manhá is megírta, hogy a marokkói hatóságok kedden nem engedték be az úgynevezett holland abortuszhajót az észak-afrikai állam felségvizeire, ahol tilos a művi vetélés. A Nők a hullámokon nevű holland civil szervezet közleménye szerint lezárták Smir de Tetuán város kikötőjét előttük, és a kikötői hatóságok nem akartak nyilatkozni a sajtónak. A kikötőben viszont nagyon sok olyan fiatal jelent meg, aki ellenzi a magzatelhajtást, és a szervezet két tagja hiába próbált prospektusokat osztogatni, de végül kénytelenek voltak elhagyni a kikötőt a tüntetők miatt. A rendőrség csak távolról követi az eseményeket, és tény, hogy óriási vitát váltott ki a hajó érkezése.

Magyar Kurír

(st)