85 éves a fertőszentmiklósi plébániatemplom

Kishírek – 2020. szeptember 17., csütörtök | 14:32

Szeptember 6-án szentmisével ünnepelték a Szent Miklós-templom felszentelésének 85. évfordulóját. A jubileumi szentmisét Simonics Péter, Fertőszentmiklós plébánosa celebrálta.

A szentmise elején tartott ünnepség keretében bemutatták a templom építésének és elmúlt 85 évének a történetét.

Az új templom építésének gondolatát először Módly József plébános az 1900-as évek elején indítványozta. Módly Józsefet 1923-ban felváltó új plébános, Hadarits Kálmán felkarolta és folytatta elődje templomépítő terveit, és az előmunkálatok hatósági jóváhagyása után Schármár Károly soproni műépítész tervei és költségvetése alapján „templomépítési alapot” egyházközségi adó alakjában hozott létre.

1925 nyarán megtörtént az első kapavágás, elkészült a hatalmas vasbetontalapzat. Az ezt követő években erre húzták fel az oldalfalakat pár méter magasságig. Az építési munkálatokat Radics József soproni építész vezette. 1932-ben tető került az épülő templomra. Pontosan a 10. évforduló nyarán, „Isten segedelmével augusztus második felében befejeződtek az építési munkálatok”.

1935. augusztus 31-én, délután 4 órakor Fertőszentmiklósra érkezett Breyer István győri megyéspüspök, hogy másnap, szeptember 1-jén ünnepélyes keretek között szentelje fel az új fertőszentmiklósi templomot. A szertartást követő főpapi szentmisén Papp Kálmán pápai prelátus, Sopron városplébánosa, később a Győri Egyházmegye püspöke mondta a szentbeszédet.

A fertőszentmiklósi hívek adakozása a templom javára a felszentelést követően sem szűnt meg. Az adományokat felhasználva Cseh Sándor plébános vezetésével az 1960-as években kifestették a templomot. A freskókkal Samodai Józsefet bízták meg. A kupolákra az üdvösség története került, a kórus felől haladva az alábbi jelenteteket láthatjuk: angyali üdvözlet, karácsony, nagypéntek, feltámadás és mennybemenetel. A főoltárkép az első niceai zsinat termét jeleníti meg az előtérben Szent Miklós alakjával, amint az evangéliumból hoz érveket az ariánusok felfogásával szemben.

A közelmúlt évtizedeiben sem tétlenkedtek a plébánosok: Kótai László a régi templomrész külső és belső felújítását követően, az 1990-es évek elején az új templom padjait és világítását korszerűsíttette, és szolgálata időszakában tatarozták az új templom külső részét is. Péntek József az ezredfordulót követően restauráltatta a régi templomrészből korábban áthozott Szeplőtelen fogantatás oltárt, a Szent Kereszt oltárt, a szószéket és a tabernákulumot.

A múltidézést követően Simonics Péter atya és a Plébániai Tanácsadó Testület Hadarits Kálmán esperes, plébános emléktáblája előtt elhelyezte a hála koszorúját, és a hívők közösségével együtt imádkoztak mindazokért, akik valaha is munkálkodtak a templom építésén és annak megszépítésén.

A város hívő közössége hálás szívvel gondol mindazon plébánosokra, akik az új templomért fáradoztak, név szerint: Hadarits Kálmánra, Frank Józsefre, Berta Jánosra, Farkas Lászlóra, Cseh Sándorra, Bella Alajosra, Kótai Lászlóra, Péntek Józsefre és Németh Istvánra.

A szentmisét a Vox Animae énekkar kísérte zenei szolgálatával.

Forrás: Győri Egyházmegye 

Fotó: Kalmár Erika, Csiszár Péter

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria