Mátraverebély-Szentkútra és Pannonhalmára zarándokoltak a felvidéki Nagykaposról

Kishírek – 2017. szeptember 19., kedd | 14:23

A Nagykaposi Római Katolikus Egyházközség és a Nagykaposi Magyar Közösségi Ház szeptember 15–16-án közös zarándoklatot szervezett Mátraverebély-Szentkútra, illetve Pannonhalmára.

Elsőként Sárospatakon álltak meg, ahol a református temetőben egy szavalat kíséretében megkoszorúztuk Erdélyi János, nagykaposi származású költő sírját. A következő megálló során megcsodálhatták a gyöngyöspatai Jessze-oltárt, mely hűen ábrázolja a Megváltónk családfáját.

Szentkútra érkezve az ebéd után erdei túrára indultak, mely során megnézték a Szent László-forrást, valamint Szent László királyunk lovának sziklába vájt patanyomát, melyből a monda szerint víz fakadt. Elsétáltak a hegyen fellelhető, égbe emelkedő kereszthez is. A túra után az egyik ferences szerzetes a kegyhely történelmével ismertette meg a felvidékieket. Ezután klehetőség nyílt a szentgyónásra, így méltóképpen ünnepelhették a szentmisét, melyet az egyik ferences pap közösen mutatott be Susko Mihály nagykaposi plébánossal. A zarándokként pap a Hétfájdalmas Szűzanya ünnepén homíliájában a Szűzanyáról elmélkedett, felhívva a figyelmünket arra, mennyi bizalom volt Máriában, pedig az Ő lelkét is tőr járta át. Buzdította a zarándokokat, hogy mennyei Édesanyánkkal együtt mondjanak ők is igent Isten hívására. Este keresztutat jártak. Másnap reggel a ferences testvérekkel együtt végezték a reggeli zsolozsmát a bazilikában, majd szentmisében adtak hálát az Úrnak, hogy egy új napra ébredhettek.

Pannonhalma felé útközben közösen elimádkozták az Úrangyalát. Szent Márton hegyére érve Ontko Henrik Ferdinánd, Nagykaposról származó pannonhalmi bencés szerzetes fogadta a zarándokokat. Elimádkozták a napközbeni imaórát a bencés testvérekkel a bazilikában, majd Henrik atya tartott ismertetőt Pannonhalmáról, valamint a szerzetesek életéről és mindennapjairól. A templom, a hatalmas könyvtár, valamint a monostor turisták számára látogatható részei megtekintése után megcsodálták az apátság hegyekre néző panorámáját.

Átmentek a pannonhalmi Boldogasszony-kápolnához is, ahol megkoszorúztuk Mécs László emléktábláját, majd a kriptában az egykor Nagykaposon szolgáló (1920–1930 között) premontrei szerzetes sírja mellett imádkoztak. A délután további részében megszemlélték a bencések által művelt gyógynövény-ültetvényeket.

Forrás és fotó: Jeso Eszter, Susko Mihály, Nagykaposi Római Katolikus Egyházközösség

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria