„Isten jelenlétébe léptem” – Elhunyt Billy Graham világhírű baptista prédikátor

Kitekintő – 2018. február 22., csütörtök | 13:25

Kilencvenkilenc esztendős korában, február 21-én észak-karolinai otthonában elhunyt Billy Graham világhírű amerikai baptista prédikátor – jelentette be a Billy Graham Evangéliumi Szövetség.

Grahamet a kereszténység egyik legismertebb 20. századi terjesztőjeként tartják számon, s nem csupán az Amerikai Egyesült Államokban, hanem 1954 óta szerte a világban. Több évtizedes pályafutása során – a Billy Graham Evangéliumi Szövetség becslései szerint – mintegy 210 millió embernek prédikált 185 országban nagy rendezvényeken, egyházi táborokban, illetve még többeket ért el a rádión és a televízión keresztül.

Timothy Dolan bíboros, New York-i érsek a halálhír hallatán így fejezte ki tiszteletét: „Bárki, aki az 1950-es, ’60-as években nőtt fel, elmondhatja, nehéz volt Billy Graham tiszteletest nem észrevenni és nem a hatása alá kerülni. A csodálatom iránta csak nőtt, amikor történészként tanulmányoztam nemzetünk vallástörténetét, és még jobban értékeltem az amerikai evangelizációs mozgalomban játszott óriási szerepét.”

William Franklin Graham 1918-ban született Charlotte-ban, Észak-Karolinában, ő volt a legidősebb a család négy gyermeke közül. Tizenhat éves korában részt vett Mordecai Ham prédikátor evangelizációs összejövetelén, ami nagy hatással volt rá. Nem sokkal később csatlakozott a Southern Baptist Convention gyülekezethez; a floridai teológiai főiskolán végzett, 1939-ben szentelték pappá. Az illinois-i Wheaton College-ban folytatta tanulmányait. Itt ismerte meg feleségét, Ruth Bellt – öt gyermekük született.

Billy Graham az Egyesült Államokban 1949-ben vált széles körben ismertté, amikor Los Angelesben egy parkolóban felállított cirkuszi sátorban prédikált. A sajtó felfigyelt a karizmatikus fiatal lelkészre, több cikk is megjelent róla, illetve beszédeit a rádió is közvetítette, így az egész ország megismerte. Meg volt győződve arról, hogy „minden modern kommunikációs eszközt” fel kell használni ahhoz, hogy az egész világ megismerje az evangéliumot.


1977 szeptemberében, Tahiban

Ő volt az első nyugati prédikátor, aki a vasfüggöny mögé is eljutott. Mészáros Kálmán egyháztörténész a Magyarországi Baptista Egyház honlapján úgy fogalmaz: az áttörés 1977-ben következett be, amikor először látogatott Magyarországra. Ezt követte Lengyelország (1978), Kelet-Németország és Csehszlovákia (1982), Szovjetunió (1984), Románia, ismét Magyarország (1985), Kína (1988), majd újra Magyarország (1989).

1977-ben Tahiban prédikált. Az esemény annak idején nem kapott nagy sajtónyilvánosságot, mégis tízezer ember gyűlt össze, hogy meghallgassa őt. Állami részről egyetlen feltétele volt Graham meghívásának, hogy járjon közben a Szent Korona visszaszolgáltatásában. Amikor a baptista prédikátor bő tíz évvel később, 1989-ben visszatért hazánkba, Budapesten, a Népstadionban százezer ember előtt tartott előadást.


1989-ben a Népstadionban

Nem csak a kommunista diktatúrák ellen emelt szót, de az apartheid idején elutasította, hogy Dél-Afrikába látogasson, amíg a kormány nem engedélyezte, hogy a rendezvényeken faji elkülönítés nélkül vegyenek részt az emberek.

Aktív szerepet vállalt az 1950-es és ’60-as években az amerikai polgárjogi mozgalomban is. Barátságot ápolt Martin Luther Kinggel, és együtt több mint kétmillió embernek hirdették az evangéliumot New Yorkban. Amikor Martin Luther Kinget letartóztatták, közbenjárt a szabadon bocsátásáért, bár a polgári engedetlenségen alapuló ellenállásban nem vett részt.

Az évtizedek során nagy befolyásra tett szert a politikai életben: Harry Trumantól Richard Nixonon át Ronald Reaganig, illetve Barack Obamáig több amerikai elnöknek is a barátja volt, George W. Bush pedig – mint többször is nyilvánosan kifejtette – neki köszönheti megtérését. 1983-ban Reagan elnök a civil embernek adható legmagasabb amerikai kitüntetést, az Elnöki Szabadság-érdemrendet adományozta Grahamnek.

Sok kritika érte amiatt, hogy ilyen közel áll a politikai hatalomhoz, különösen, mert nem konfrontálódott a vietnámi háború miatt Johnsonnal, majd a Watergate-botrány idején Nixonnal. A fundamentalista keresztények is kritizálták ökumenikus szemlélete miatt, és a liberális teológiáját elutasító ellenfelei „Antikrisztusnak” nevezték.

1995-ben fia, Franklin átvette a Billy Graham Evangéliumi Szövetség irányítását. 2005-ben jelentette be nyugdíjba vonulását, egészsége gyengülése miatt nem vállalt több nyilvános igehirdetést.

„Ha egy nap majd azt olvassák vagy hallják, hogy Billy Graham meghalt, egy szót se higgyenek el belőle. Sokkal elevenebb leszek, mint most vagyok. Csak a lakcímemet változtattam meg. Isten jelenlétébe léptem.” (Billy Graham)

Forrás: Thetablet.co.uk; MTI; Baptist.hu

Fotó: Wikipédia; Baptist.hu

Magyar Kurír
(sza)

Kapcsolódó fotógaléria