A bolíviai püspöki konferencia elnöke párbeszédet sürget az ország fejlődése érdekében

Kitekintő – 2020. augusztus 25., kedd | 12:39

Ricardo Centellas érsek augusztus 6-án hálaadó szentmisét mutatott be Bolívia függetlensége kikiáltásának 195. évfordulója alkalmából a sucrei érsekség Guadalupei Miasszonyunk-szentélyében. A főpásztor különösképp hangsúlyozta a nyílt, őszinte és testvéri párbeszéd fontosságát az ország polgárai között.

Homíliájában mindenkit megszólítva egységre és nagylelkűségre buzdított a koronavírus-járvány leküzdése érdekében. „Az egészségügyi rendszer megroskadt. Korábban már volt példa ilyen összeroppanásra. Íme, ezért van szükség egyének és intézmények bőkezűségére, miként ez számos helyen most is kézzelfogható. E segítség révén válik lehetővé a további működés, valamint a pandémia elleni küzdelem. E jelek által tudatosul, hogy az egység és a szolidaritás az egyedüli út. Ha ezt nem értjük meg, képtelenek leszünk legyőzni a járványt” – hangsúlyozta.

Centellas beszélt azokról az ellentmondásokról is, amelyekkel az ország az egészségügyi válsághelyzetben szembesül. „Elfogadhatatlan, amit ma Bolíviában tapasztalunk. Óriási a következetlenség, de amit nemzeti szinten látunk, elgondolkodtató: Hogyan lehetséges kormányozni, s egyúttal politikai számításból cselekedni? Hogyan lehetséges utakat lezárni, s közben több demokráciát követelni? Hogyan lehetséges az életet hirdetni, ugyanakkor az iskolai oktatást felfüggeszteni? Hogyan lehet megküzdeni a gazdasági krízissel, amikor erősödik az intézményesült bürokrácia? Hogyan lehetséges, hogy mi mind bolíviaiak vagyunk, de nincs mindnyájunknak ugyanolyan rangja, s nincs azonos lehetősége a méltó életre?” – kérdezte.

„A tettek mezejére kell lépnünk, a dialógus színtereit, a testvéri találkozás helyeit kell megteremtenünk a nyílt, őszinte és testvéri párbeszéd érdekében. A valóságból kiindulva olyan alternatívákat kell feltárnunk, amelyek a jelenlegi egy helyben topogás helyett lehetővé teszik az előrelépést. A destruktív magatartás nem hoz győzelmet. A szembenállás, a konfliktusos viszony nem a bolíviai kultúra része. Ennek ellenkezője jellemez bennünket: a befogadás, a közösségvállalás, a testvériség. Imádkozzunk azért, hogy Isten megszabadítson mindezen bajoktól, segítsen Bolívia és minden bolíviai ember átfogó emberi fejlődését keresve előrehaladni!” – fogalmazott az érsek.

Fordította: Hantos-Varga Márta/Kaposvári Egyházmegye

Forrás: Fides hírügynökség

Fotó: Parroquiasanmartin.com.bo

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria