A Föld vértanúi – Tavaly csaknem kétszázan áldozták életüket a környezetvédelemért

Kitekintő – 2018. február 12., hétfő | 11:37

A Föld vértanúinak nevezhetjük azokat, akik azért estek áldozatul az erőszaknak, mert kiálltak a környezet védelméért – olvasható a L’Osservatore Romano vatikáni napilap február 9-i számának címoldalán. 2017-ben 197-en estek áldozatául ennek a rejtve, csendben vívott harcnak.

A Föld vértanúi azt a lelkületet követték, amelyben Ferenc pápa Laudato si’ kezdetű enciklikája született. Ez egy véres háború, melyről azonban nem sokat beszélnek, mert többnyire földművesek, őslakók vagy környezetvédelmi aktivisták az áldozatok. A médiában csak olyankor kerül elő a téma, amikor egy-egy ismertebb személyiség esik áldozatul.

A cikk Esmond Bradley Martin amerikai földrajzkutatót említi, aki az ENSZ különleges küldötteként mintegy harminc évet töltött Kenyában, és többször kockára tette az életét az orvvadászok miatt. Február 4-én, vasárnap Nairobiban ölték meg a lakásában. Hetvenhat éves volt.

Martin neve még nem szerepel a Global Witness legutolsó jelentésében, mely a The Guardian brit napilap közreműködésével gyűjti össze évről évre a szomorú adatokat. Ellenben szerepel benne Berta Cáceres, az ismert hondurasi környezetvédő aktivista neve, aki 2015-ben elnyerte a Goldman környezetvédelmi díjat, mely a szakma Nobel-díjának számít. Berta Cáceres 2014. október 28-án a népi mozgalmak vatikáni találkozóján hallotta Ferenc pápa beszédét a környezetvédelemről, amelyben felhívta a figyelmet a három t-re: (spanyolul) tierra, techo y trabajo, vagyis ’föld’, ’ház’ és ’munka’, ami csak megerősítette elkötelezettségét, más aktivistákéhoz hasonlóan. Ez a beszéd megelőlegezte a pápa környezetvédelmi enciklikáját. Cácerest 2016. március 3-án ölték meg.

A Global Witness szerint 2002-től átlagosan heti két ember esik áldozatául annak, hogy közvetlenül vagy közvetve a környezet megóvásáért emel szót. „A Föld vértanúinak” száma azonban az elmúlt években megkétszereződött, 2016-ban elérte a kétszáz főt. A helyzet Dél-Amerikában a legdrámaibb, legfőképpen az Amazonas-medencében, ahol komoly érdekek fűződnek a földműveléshez és a nyersanyag-kitermeléshez. Az áldozatok 60 százalékát ebben a térségben gyilkolták meg. Leginkább veszélyeztetettek az őslakosok, akikről Ferenc pápa többször – legutóbb Chilében és Peruban – elismerően beszélt a környezetvédelemben betöltött szerepük miatt. Tavaly a jelentés szerint Brazíliában negyvenhat, Kolumbiában harminckét, Mexikóban tizenöt áldozata volt a környezetvédelemnek.

Ázsiában és Afrikában is veszélyben vannak az aktivisták, a Fülöp-szigeteken például tavaly negyvenegy embert öltek meg. A Kongói Demokratikus Köztársaságban tizenhárom gyilkosság történt, az áldozatok a védett területek őrei voltak.

Nehéz felvenni a küzdelmet ez ellen az erőszak ellen, mert óriási anyagi érdek áll mögötte, és a korrupció miatt sokan a hatalmasok cinkosaivá válnak. Az aktivisták gyakran egyedül vannak, védtelenek, és a gyilkosokat szinte soha nem büntetik meg.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria