A palesztin területeken a keresztény intézmények a fő munkaadók közé tartoznak

Kitekintő – 2021. március 19., péntek | 17:14

A jeruzsálemi Pápai Misszió (Palesztináért) és a Dar Al Kalima művészeti és kulturális egyetem (Mitri Raheb evangélikus teológus és lelkipásztor által alapított akadémiai központ) által elvégzett, március 16-án ismertetett kutatás számszerű adatokkal bizonyítja, hogy a Palesztinában működő keresztény intézmények a harmadik legnagyobb munkaadót jelentik a helyi közösség számára.

Munkaadóként a legnagyobb a Palesztin Nemzeti Hatóság, a második helyen pedig az UNRWA, az Egyesült Nemzetek közel-keleti palesztin menekülteket segélyező és munkaközvetítő hivatala áll. A kutatás eredményeit online sajtótájékoztatón ismertették március 16-án.

Öt hónapon át zajlott a George Akroush által vezetett kutatás, amely dokumentálta az Egyházhoz és a Palesztinában jelen lévő keresztény közösségekhez kötődő intézmények szerepét, és ezzel naprakész listáját adja a palesztin területeken (Ciszjordániában, Kelet-Jeruzsálemben és a Gázai övezetben) működő egyházi szervezeteknek. Az eredmények azt mutatják, hogy a palesztin közösségben a keresztény gyökerű intézmények jelentős hatással bírnak, annak ellenére, hogy az utóbbi években a palesztin területek lakosságán belül folyamatosan csökkent a keresztények száma.

A tanulmány feltérképezte 296 Jeruzsálemben, Ciszjordániában és a Gázai övezetben jelen lévő és működő keresztény intézmény hozzájárulását a palesztin társadalom fejlődéséhez: 93 iskola, egyetem, szakmai oktatási intézmény, 19 egészségügyi intézmény, 47 szociális intézmény, 77 kulturális és helyi turisztikai központ, 38 ifjúsági és cserkészközpont, egy természetvédelmi központ és 27 helyi és nemzetközi fejlesztési ügynökség. Megállapították, hogy a keresztény szociális és karitatív tevékenységek több százezer palesztin ember javát szolgálják, politikai és vallási hovatartozástól függetlenül. Az Egyház és a palesztinai keresztény közösségek által működtetett hálózat jelenleg több mint kilencezer embernek ad munkát, akik közül 5017 keresztény és 4081 muszlim. Ez a szám jóval magasabb, mint a magánvállalatok által alkalmazott munkavállalók száma, és ezzel a keresztény szervezetek harmadik helyen állnak azon intézmények között, melyek munkát és jövedelmet biztosítnak a helyi lakosságnak.

A kutatás feltárta azt is, hogy évi 416 millió dollárnyi pénzügyi erőforrást használnak fel az egyházi intézmények olyan létfontosságú szektorokban, mint az egészségügyi ellátás, az oktatás, a szociális szolgáltatás és a szakmai képzés. Ezeknek a szolgáltatásoknak különféle módokon a ciszjordániai, gázai övezetbeli és kelet-jeruzsálemi palesztin lakosság 37 százaléka a haszonélvezője, és közvetett módon is pozitív hatást gyakorolnak az egész palesztin nép társadalmi életére.

A hat Kelet-Jeruzsálemben működő szakkórház közül például négyet egyházi intézmények, közösségek tartanak fenn, és ezek a központok évente több mint 330 ezer beteget részesítenek – onkológiai, gyermekorvosi, szemészeti és egyéb – szakellátásban.

A sajtótájékoztatón Mitri Raheb lelkipásztor és Joseph Hazboun, a Pápai Misszió regionális igazgatója is hangsúlyozta, hogy a keresztény gyökerű intézmények évtizedek óta fontos szerepet töltenek be az egész palesztin nép szolgálatában, mindenféle diszkrimináció nélkül.

A Pápai Misszió (Pontifical Mission) szervezet a Szentföldön 2019 júniusában ünnepelte létrejöttének hetvenedik évfordulóját. 1949-ben alapította XII. Piusz pápa azzal az elsődleges céllal, hogy Izrael állam megalapítása után segítse a palesztin menekülteket, ma pedig „a szentföldi, palesztin és izraeli, minden életkorú ás hitvallású rászorulók érdekében” fejti ki tevékenységét.

Pacelli pápa Izrael állam létrejöttét követően a palesztin nép drámai helyzetét látva döntött úgy, hogy megalapítja az őket segítő egyházi szervezetet. A Keleti Egyházak Kongregációja joghatósága alatt működő Catholic Near East Welfare Association (CNEWA) ügynökséget bízta meg egy olyan szervezet megalapításával, amely a gyermekeket, családokat, betegeket, időseket, száműzötteket támogatja. Több százezer palesztin volt kénytelen elhagyni szülőföldjét, és az akkori Transzjordánia, illetve Egyiptom területén keresni menedéket. 1949-ben Eugène Tisserant bíboros, a Keleti Egyházak Kongregációjának titkára közzétette a jeruzsálemi Pápai Misszió létrejöttét szentesítő dokumentumot. A Pápai Misszió kezdetben a kitelepítettek, menekültek ellátását végezte, majd az UNRWA létrejötte után programjait úgy alakította át, hogy együttműködjön az ENSZ-szervezettel a menekülttáborokban élő palesztinok életkörülményeinek javítása érdekében.

Fordította: Thullner Zsuzsanna

Forrás: Fides

Fotó: Pontifical Mission, Jerusalem/Facebook

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria