A Szentszék csatlakozik az Erasmus programhoz – Navracsics Tibor nyilatkozott az együttműködésről

Kitekintő – 2019. április 2., kedd | 16:25

Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős biztosa március 26-án Rómában, a Pápai Gergely Egyetemen előadást tartott „Erasmus ma és holnap” címmel.

Az előadás témája az Európai Unió ösztöndíjprogramja, az Erasmus program és a Szentszék hatáskörébe tartozó pápai egyetemek jövőbeli együttműködése volt. A március 26-i találkozó mérföldkő volt az együttműködés létrejöttében, amit az elmúlt években tárgyalások és egyeztetések előztek meg. A Vatikáni Rádiónak adott interjújában Navracsics Tibor elmondta, mit jelent az Erasmus program, és milyen lehetőségeket rejt, kitért a magyar jelentkezők helyzetére, valamint beszámolt az eddig elért eredményekről és a jövőbeli tervekről.

Az Erasmus egy európai program, amely 1987-ben indult eredetileg azzal a céllal, hogy egyetemista fiatalok számára lehetővé tegyék, hogy különösebb adminisztratív teendők nélkül, könnyen áthallgassanak fél évig egy másik ország egyetemén különböző képzésekbe, kurzusokba, és aztán hazatérve folytathassák tanulmányaikat. Ez olyannyira népszerűvé vált, hogy folyamatosan növekedett a programban részt vevők száma, és eddig már körülbelül 10-11 millió fiatal részesült abban a lehetőségben, hogy egy másik ország egyetemén tanuljon.

– Milyen tárgyalások és egyeztetések előzték meg a mai eseményeket, milyen kérdésekkel foglalkoztak?

– Háromoldalú tárgyalásokat kellett folytatnunk: egyrészt a Szentszékkel kellett tárgyalnunk arról, hogyan lehet az Erasmus program jogi keretei közé beilleszteni a Szentszéket, illetve a hozzá tartozó egyetemeket. Másrészt az olasz kormánnyal kellett tárgyalni, hiszen az első időszakban a Vatikán nem önállóan kapcsolódik a programokhoz, hanem az olasz nemzeti ügynökség nyújt ehhez segítséget. Majd csak 2021-től, az Európai Unió új hétéves pénzügyi keretének hatályba lépésekor nyílik meg a Vatikán számára az a lehetőség, hogy önállóan is részt vegyen az Erasmus programokban.

– Mivel gazdagodik az EU és a Katolikus Egyház az együttműködés következtében?

– Ami a legfontosabb volt, hogy gyakorlatilag egy diszkriminációt szüntettünk meg. Az Erasmus program nyitva van minden egyetem számára az Európai Unió területén, így az egyházi fenntartású felsőoktatási intézmények számára is. A legtöbb országban ezek az egyházi intézmények betagolódnak a nemzeti oktatási rendszerbe. Vannak azonban közvetlenül a Szentszék alá rendelt egyetemek, amelyek nem részei a nemzeti felsőoktatási rendszernek, és ezáltal kiestek az Erasmus hatóköréből – ezt próbáltuk orvosolni. Első körben tehát, azt is mondhatnám, a sérelem elhárításáról van szó.

Másodsorban én egy komoly intellektuális gyarapodást várok attól, hogy ezek az egyetemek, a hallgatók és az oktatók be tudnak kapcsolódni az Erasmus szellemi pezsgésébe. Ma, amikor nagyon élénk, sok esetben éles viták folynak Európa jövőjéről, az európai identitásról, illetve az oktatási rendszerek jövőjéről is európai szinten, akkor én azt várom ezektől az egyetemektől, illetve az Erasmus kibővítésétől, hogy olyan új szempontokat jelenítenek meg, melyek egyrészt kicsit felfrissítik ezt a vitát, ugyanakkor emlékeztetnek minket a múltunkra. Hiszen az Európai Unió gyökereinél is nagyon sok olyan gondolattal lehet találkozni, melyeket ezek az egyetemek képviselnek.

– Mik lesznek a következő lépések az együttműködésben?

– A következő nagy fordulat 2021 lesz, amikor a hétéves pénzügyi keret hatályba lép és megduplázzuk az Erasmus költségvetését, ami több lehetőséget jelent a Szentszék alá rendelt egyetemek számára, de minden Erasmus programban részt vevő számára is. A Vatikán onnantól kezdve saját nemzeti ügynökséggel tud részt venni az Erasmus programokban, vagyis gyakorlatilag az eddigi harminchárom Erasmusban részt vevő ország mellé harmincnegyedikként csatlakozik.

– Az Európai Unió számtalan lehetőséget biztosít tagállamainak és azok polgárainak, többek között a diákoknak is. Milyen támogatásokra számíthat egy magyar diák, aki egy szemeszter vagy egy év erejéig szeretné kipróbálni magát egy külföldi egyetemen?

– Az Erasmus ma már kinőtt a felsőoktatás kereteiből. Azt mondhatjuk perspektivikusan, az elkövetkezendő 1–2 évben egy magyar gyermek már akár óvodásként is találkozhat az Erasmus által támogatott programokkal, hiszen az európai oktatási térségen belül már az iskola előtti oktatás minőségének javításának érdekében lesznek programok.

A hallgatók közül talán többeknek is ismerős a korábban Comenius névre hallgató program, mely a középiskolások mobilitását segítő program, de hasonlóképpen az Erasmus finanszírozza az eTwinning nevű testvériskolai programot, melynek keretében az Európai Unió különböző országaiba tartozó iskolák dolgozhatnak együtt, tarthatják a kapcsolatot, illetve testvériskolai együttműködést dolgozhatnak ki.

Ami az egyetemisták számára újdonság lesz az elkövetkezendő években, az úgynevezett Európai egyetemek program, ami azt is jelenti, hogy ha egy magyar egyetemista éppen olyan magyar egyetemre jár, mely csatlakozik az Európai Egyetemi Szövetséghez, akkor valamelyik nyugat-európai egyetemmel közös diplomát kaphat, illetve az egyetemi tanulmányai során is az eddigieknél sokkal egyszerűbben és rendszeresítve mehet át egy másik országba, egy másik kurzusra.

Az interjú meghallgatható ITT.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria