A thaiföldi katolikusok a Mianmarból menekülők mellé álltak

Kitekintő – 2021. április 21., szerda | 19:55

A thaiföldi egyház elkötelezetten segíti a mianmari menekülteket, akik többsége a Thanlyin folyó menti erdőkben bujkál, a két ország határvidékén. Világi önkéntesekből, papokból és szerzetesnővérekből álló egyházmegyei csapat támogatja a rászorulókat.

Amint a Fides hírügynökségnek Francis Xavier Vira Arpondratana, Chiang Mai érseke megerősítette, világi önkéntesekből, papokból és szerzetesnővérekből álló egyházmegyei csapat támogatja a menekülteket, és tesz tanúságot a szolidaritásról a Thaiföld és Mianmar közti határvidéken, a thaiföldi Salawin (Salween) Nemzeti Parktól délre.

Vira Arpondratana püspök felszólította az ország különböző vallási közösségeit, hogy anyagiakkal, vízzel, élelemmel, gyógyszerekkel és más szükséges javakkal segítsék a mianmari konfliktus elől menekülőket, akik többsége a karen (kayin) népcsoport lakta Kayin államból érkezik.

Aranya Kitbunchu nővér, a thaiföldi vallási elöljárók szövetségének elnöke vezeti a kezdeményezést a chiang mai-i egyházmegye és a thaiföldi karitász közreműködésével. „A menekültek helyzete kétségbeejtő, szükség van élelemre, vízre, orvosságra és más alapvető dolgokra, hogy túléljék ezt a nehéz időszakot” – mondta a szerzetesnővér, aki az önkéntesek és a szerzetesek munkáját koordinálja.

A vészhelyzet március 27-én kezdődött Mianmar és Thaiföld határvidékén, amikor a mianmari hadsereg több légicsapást hajtott végre éjszaka Lu Thaw térségében, Mutraw körzetben. Három civil életét vesztette, heten megsérültek. A támadás miatt több mint tízezer ember elmenekült a környékről és az erdőkben rejtőzött el, míg a karen etnikai csoporthoz tartozó háromezer fő Thaiföldön keresett menedéket.

A Karen Nők Szervezete azonnali beavatkozást sürgetett az ENSZ Biztonsági Tanácsa részéről, kérve, hogy a mianmari helyzetet vigyék a Nemzetközi Törvényszék (International Criminal Court) elé.

Az Európai Karen Hálózat felszólította a thaiföldi kormányt, állítsa le a karen menekültek erőszakos repatriálását Mianmarba. A szervezet vádjai szerint a thai hatóságok megakadályozzák, hogy a segélyszállítmányok eljussanak a menekültekhez, illetve kényszerítik őket, hogy térjenek vissza Kayin államba, annak ellenére, hogy ott fennáll az újabb bombázás veszélye.

Kayin lakosságának mintegy 20 százaléka keresztény; az állam hatvan éve szenved a mianmari hadsereg és a Karen Nemzeti Egység (KNU) fegyveres kofliktusa miatt. A karen népesség érdekeit képviselő fegyveres csoportnak a ’80-as években mintegy 10 ezer tagja volt. A polgárháború következtében az évek során nagyjából 500 ezer ember kényszerült más lakhelyet keresni az országon belül, illetve 130 ezer fő menekült Thaiföldre, ahol rendkívül nehéz körülmények között élnek a menekülttáborokban.

A mianmari hadsereg február 1-jei puccsa és hatalomátvétele után fellángoltak a harcok a hadsereg és a különböző etnikai kisebbségek, köztük a karen etnikum fegyveres csoportjai között.

Mianmarban 135 etnikai csoport él, az 56 milliós össznépesség egyharmadát alkotják. A legnagyobb kisebbség a shan (9%) és a karen (7%, mintegy 3,6 millió fő).

Fordította: Verestói Nárcisz

Forrás: Fides hírügynökség

Fotó: BurmaLink; Fides; AsiaNews

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria

Az évtizedek óta üzemelő Mae La menekülttábor Thaiföldön.