Aktív vallásgyakorlat jellemzi az új bevándorlókat Kanadában

Kitekintő – 2018. december 22., szombat | 12:00

Az észak-amerikai ország vallási színterén érdekes változások vannak folyamatban. Mint számos nyugati országban, Kanadában is visszaesőben van a magukat keresztényeknek tartók száma, ám az új bevándorlók nyitottabbak a hitéletre, vallásgyakorlásra.

A The Economist magazin felfigyelt egy meglepő jelenségre, amely elsősorban Kanada nyugati részén, British Columbia államban, Vancouverben tapasztalható: a Kanadában születettekkel szemben az új bevándorlók közül sokan gyakorolják hitüket, függetlenül attól, hogy hazájukban milyen aktivitással élték azt; a fiatal bevándorlók nyitottabbak a hitéletre, mint szüleik. Az új kanadaiak pozitívabban viszonyulnak a valláshoz, mint a korábban Kanadában születettek.

A Cardus kanadai kutatóintézet felmérése szerint az új bevándorlók 57 százaléka úgy gondolja, hogy az egyházi szervezetek jó hatással vannak a társadalomra, míg a kanadaiaknak csak 36 százaléka osztja ezt az álláspontot.

A Csendes-óceán partján fekvő Vancouverben hétről hétre teljesen megtelnek a katolikus templomok. A leglátogatottabb szentmiséken a szertartások nyelve nagyrészt tagalog, a Fülöp-szigetek nyelve. A vancouveri főegyházmegye közlése szerint valószínűleg a helyi egyház is templombezárásokkal küzdene, mint Kanada más részein, ha nem lennének a fülöp-szigetekiek, akiknek 80 százaléka katolikus. Ötven évvel ezelőtt megszokott volt etnikai plébániák létrehozása; most minden ilyen plébánia a Fülöp-szigeteki közösségeké.

British Columbia évtizedeken keresztül Kanada legszekularizáltabb része, míg Quebec a francia katolicizmus bástyája volt. Torontóban a skót presbitarianizmus, Albertában az evangéliumi keresztény szubkultúra volt jelentős. A Csendes-óceán másik partjáról érkező bevándorlók átalakítják a vallási helyzetet Vancouverben: a Kínából származó letelepülők közül sokan áttérnek a keresztény hitre; az evangéliumi egyházakhoz való csatlakozás többnyire a vallásszabadság iránti vágyukból fakad, amelyet hazájukban korlátoznak. Az aktív vallásosság nemcsak keresztény jelenség: hindu, muszlim, szikh háttérrel érkező bevándorlók gyakran vallásosabbá válnak Nyugaton. Elsősorban a fiatalabb generációk fordulnak buzgóbban a hit felé.

Az Angus Reid Intézet 2015-ben végzett felmérése szerint az 50 év alatti, a Kanadában született felnőttek 19 százaléka vett részt vallási szertartáson több mint egyszer egy hónapban; a más országból érkezetettek között ez az arány 59 százalék volt. Az 50 évnél idősebbek körében a kanadai születésűek 25 százaléka, a bevándorlók 34 százaléka gyakorolja rendszeresen vallását.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria