Az elrabolt keresztények eszközök a terroristák kezében – Egy misszionárius pap a marawi helyzetről

Kitekintő – 2017. június 1., csütörtök | 15:00

„Bízom benne, hogy a kormány bölcsen és meggondoltan cselekszik, hogy elkerüljük a vérontást” – fogalmazott Sebastiano D’Ambra, a Külmissziók Pápai Intézete (PIME) misszionáriusa a Fülöp-szigeteki Marawi városban május 23-án iszlamista terroristák által elrabolt keresztények sorsa kapcsán.

Mindanao szigetén, Marawiban május 23-án éjjel az Iszlám Állam terrorszervezettel szövetséges Maute csoport megtámadta a katolikus székesegyházat és több templomot. A terroristák túszul ejtettek egy papot, Teresito Suganobot és több hívőt. Régóta bizonytalan helyzet uralkodik a városban, ahol a Fülöp-szigeteki hadsereg és a fundamentalisták közötti összetűzéseknek közel száz áldozata van.

Sebastiano D’Ambra Mindanao egy másik városában, Zamboangában él. Telefonon nyilatkozott a Szükséget Szenvedő Egyház nemzetközi jótékonysági szervezetnek. Elmondta, hogy a terroristák miként rabolták el a keresztényeket és gyújtották fel a székesegyházat. „Valószínűleg az a tervük, hogy a híveket eszközként használják fel a tárgyalások során, és így meggyőzzék a hadsereget, hogy vonuljanak ki a városból” – tette hozzá.

A Maute csoport az Iszlám Államhoz köthető szervezet, de a mostani támadásban részt vett az Abu Szajjaf csoport is. Az utóbbi években egyre erőteljesebb a szélsőséges iszlám jelenléte a Fülöp-szigeteken. A fiatalokat részben az ideológiával, részben a busás fizetéssel győzik meg. Sebastiano D’Ambra rámutatott: „Figyelembe kell továbbá venni a nemzetközi érdekeket, amelyek a térség destabilizálásra törekszenek. Úgy tűnik, hogy létezik egy ebbe az irányba mutató terv. Marawiban a helyzet hamarosan rendeződik, de a terrorizmus nem fog megszűnni.”

Mindanao szigetén az iszlám radikalizmus régóta jelen van. Az 1990-es években erősödött meg az Abu Szajjaf terrorista csoport. A radikalizálódás aztán folytatódott a vahhabita mozgalmak elterjedésével, amiket Szaúd-Arábia támogat. Egy évtizede erős a Dzsemáa Iszlámija szélsőséges iszlamista csoport jelenléte is, amely Indonéziában jött létre, és az al-Káidához köthető. Az utóbbi három évben az Iszlám Állam egyre több támogatót talált Mindanao szigetén.

Sebastiano D’Ambra negyven éve él a Fülöp-szigeteken. Ő alapította a Silsilah mozgalmat (Silsilah Dialogue Movement), ami 1984 óta a vallásközi párbeszéd előmozdítója a muszlim közösség egy részének bevonásával. „A Marawiban történt események csak tovább súlyosbítják az amúgy is összetett helyzetet, és még nehezebbé teszik a vallásközi párbeszéd elősegítését” – tette hozzá az olasz misszionárius.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.va

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria