Az indiai egyház kiáll a létükben fenyegetett gazdák mellett

Kitekintő – 2020. december 7., hétfő | 9:47

Az indiai helyi egyház a nagyrészt Pandzsáb állambeli földművelők ezrei mellé állt, akik november 29-én azzal fenyegették meg a kormányt, hogy eltorlaszolják az összes Új-Delhibe vezető utat, ha nem kapnak engedélyt a tüntetésre a város közterületein.

A tüntetők azt követelik a szövetségi kormánytól, hogy vonja vissza az agrárszektor reformjára vonatkozó törvényeket, amelyeket szeptember 20-án tett közzé – a tiltakozások azóta zajlanak.

„Ezek a törvények nem a földműveseket támogatják. Ha a jelenlegi formájukban ültetik a gyakorlatba őket, az katasztrófát jelent a kis- és középméretű mezőgazdasági vállalkozásoknak” – nyilatkozta a UCAN hírügynökségnek a Kerala állambeli kannúri egyházmegye püspöke, Alex Vadakumthala.

November 25-én, amikor a tüntetők elindultak a Ramlila Maidan felé Új-Delhiben, a szövetségi kormány úgy döntött, hogy megállítja őket a város határán. November 27-én a rendőrség vízágyúkkal és könnygázzal igyekezett szétoszlatni a tüntetőket. A földművelők azonban ellenálltak, és a helyszínen maradtak. Ez arra kényszerítette Narendra Modi kormányát, hogy engedélyezze egy másik helyen, Burariban a tüntetést. A tüntetők azonban elutasították az ajánlatot, és úgy döntöttek, hogy a város határában maradnak mindaddig, amíg a kormány vissza nem vonja a szövetségi törvényeket.

A mezőgazdasági termékek eladására és kereskedelmére vonatkozó törvény, valamint a mezőgazdasági termelők megállapodása az ár biztosításáról és a mezőgazdasági szolgáltatásokról szóló törvény részei az új agrárreformnak. Olyan törvényekről van szó, amelyek lehetővé teszik a gazdák számára, hogy termékeiket a nyílt piacon értékesítsék, és tárgyalásokat folytathassanak az országon belül és külföldön működő nagykereskedelmi vevőkkel, de ez teljesen kiszolgáltatná őket a multinacionális vállalatok kegyének.

Vadakumthala püspök az új törvények kapcsán hangsúlyozta, hogy azok elsősorban az országban 80 százalékos többségben lévő kis- és középméretű mezőgazdasági vállalkozásokat sújtják.

„Ezek a törvények a multinacionális vállalatoknak kedveznek, amelyek kedvük szerint tárolhatják határozatlan ideig a mezőgazdasági termékeket, és akkor adják el azokat, amikor kedvük tartja. Egy ilyen helyzet veszélyes a gazdák és a fogyasztók számára” – mutatott rá az indiai püspök. Hozzátette: „A multinacionális vállalatok döntik majd el, hogy a gazdák mit termeljenek, és ellenőrzésük alá vonják a mezőgazdasági szektort a földművesek kárára.” A főpásztor végül emlékeztetett arra, hogy a mezőgazdasági vállalkozások jelentik az ország gerincét. Az 1,3 milliárd lakosú Indiában az emberek 70 százalékának megélhetése közvetlenül vagy közvetetten a mezőgazdaságtól függ.

Az Indiai Földművelők Mozgalmának (INFAM) elnöke Joseph Ottaplackal atya. A szervezet székhelye Kerala államban van; tevékenységét támogatja a Katolikus Egyház. Joseph Ottaplackal az új törvények kapcsán kijelentette, hogy a kormánynak figyelembe kellene vennie a gazdák követeléseit. Ha nem így jár el, az katasztrófát jelent a mezőgazdasággal foglalkozók számára.

Az indiai Nemzeti Bűnügyi Nyilvántartási Iroda adatai szerint az utóbbi években a mezőgazdasági ágazatban kialakult nehéz helyzet következtében 12 360 gazda lett öngyilkos az országban.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria