Kurt Koch bíboros az ökumenikus törekvések mérföldköveiről

Kitekintő – 2020. június 10., szerda | 14:21

Még a II. vatikáni zsinat előtt, 1960-ban alapította Szent XXIII. János pápa az első katolikus ökumenikus pápai intézményt, Szent II. János Pál pápa pedig 1995-ben adta ki az első ökumenikus enciklikát. Az évfordulók alkalmából Kurt Koch bíboros, a Keresztény Egység Előmozdítása Pápai Tanácsának elnöke nyilatkozatot adott ki, illetve interjút adott a Vatikáni Rádiónak.

Ezekben a napokban emlékezünk a keresztények egységét érintő két nagy fontosságú eseményre. Huszonöt évvel ezelőtt tette közzé Szent II. János Pál pápa Ut unum sint kezdetű enciklikáját – kezdi nyilatkozatát Koch bíboros. – Harminc évvel a II. vatikáni zsinat után a pápa ezzel a dokumentummal új impulzust adott annak a zsinati döntésnek, mellyel az Egyház immár „visszafordíthatatlan módon elkötelezte magát az ökumenikus úton”.

Hatvan évvel ezelőtt Szent XXIII. János pápa alapította meg a Keresztény Egységtörekvés Titkárságát, melynek neve Szent II. János Pál pápasága idején, 1988-tól a Keresztény Egység Előmozdításának Pápai Tanácsa lett. A döntés jegyében a Tanács immár a pápa nevében és megbízásából folytatja a többi egyházzal és keresztény egyházi közösségekkel való párbeszédet azzal a célkitűzéssel, hogy egységre találjanak Krisztus egyetlen testében, amely sok sérülést szenvedett a megosztottság miatt a történelem során.

*

Kurt Koch bíboros a Vatikáni Rádiónak adott interjúban elmondta, az ökumenikus mozgalom az Egyházban intézményes szinten 1960-ban még nagyon a kezdeteknél járt. De az eltelt hatvan év során jelentős párbeszéd indult, ami sok eredményt hozott. Mindazonáltal, az igazi ökumenikus célkitűzést, vagyis az Egyház egységének helyreállítását még nem sikerült elérni.

Jelenleg az egyik legnagyobb kihívás éppen abban áll, hogy hiányzik az ökumenizmus célkitűzésének körülhatárolható, stabil formája. Mindenki egyetért az egység szükségességében, de abban már nem, hogy ezt hogyan érhetnénk el. Szükség lenne közös látásmódra, ami valóban lényeges a keresztények egysége szempontjából. A következő lépések csak akkor teljesülhetnek, ha ez a célkitűzés világossá válik – vallja a bíboros.

Kurt Koch az interjúban azt is említette, hogy az ökumenikus út az „adományok cseréjéből” áll, vagyis abból a meggyőződésből, hogy minden egyház hozzájárulhat a maga sajátos adományaival az egység helyreállításához. A reformáció után született egyházak Isten szavának központi szerepét hangsúlyozzák az Egyház életében. Így tudatosult bennünk, hogy a hit Isten szavának hallgatásából ered, és Jézus Krisztus örömhírének kell az egyházi élet középpontjában állnia.

A Keresztény Egység Előmozdítása Pápai Tanácsának elnöke, Kurt Koch bíboros mindehhez hozzátette: az ortodox egyházaktól pedig az egyház szinodális útját sajátíthatjuk el, ahogy azt Ferenc pápa többször is hangsúlyozta.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria

XXIII. János az ökumenkus törekvések előmozdítója intézményi szinten