Az orosz ortodox egyház növekszik, de még nem érte el az 1917-es forradalom előtti nagyságát

Kitekintő – 2018. január 3., szerda | 15:10

Az orosz ortodox egyház az elmúlt három évtizedben 30 ezer istentiszteleti helyet nyitott meg, de még így is 2050-ig fog tartani, hogy a templomok száma Oroszországban elérje az 1917-es forradalom előtti mennyiséget.

„Az istentiszteleti helyek nem építészeti vagy művészeti emlékekként épülnek, hanem az emberek miatt – mondta Hilarion Alfejev metropolita, a Moszkvai Patriarkátus külügyi osztályának vezetője. – És nem azért építünk templomokat, hogy lenyűgöző statisztikai adatokat tudjunk felmutatni, hanem azért, mert az emberek ezt kívánják. Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a legtöbb templom építését vagy felújítását a hívők – hétköznapi kisemberek és nagyvállalkozók egyaránt – finanszírozzák.”

A metropolita a Russia 24 tévécsatornán ismertette a legfrissebb egyházi adatokat. Elmondta, az ortodox vezetők 1988 óta, amikor Oroszország, vagyis a Kijevi Rusz kereszténnyé válásának (988) millenniumát ünnepelték, átlagosan naponta három templomot szenteltek. Mostanra 40 ezer ortodox templom van az országban, de további harminc évre van szükség ahhoz, hogy elérjék a forradalmon előtti mennyiséget, ami mintegy 80 ezer.

Hilarion metropolita hozzátette, az orosz ortodox egyház jelenleg 940 kolostorral büszkélkedhet, míg a szovjet üldöztetés kirobbanása előtt 1500 kolostor működött. Emellett hatvan más országban összesen 900 templom és egyházközség tartozik az egyházhoz.

November végén az ortodox püspöki tanács ülésén Kirill moszkvai pátriárka elmondta, a patriarkátus 2017-ben csak Moszkvában huszonnégy új templomot nyitott meg, így a fővárosban összesen 1154 istentiszteleti hely működik, 1711 pap, 2000 férfi és női szerzetes szolgál.

Forrás: Thetablet.co.uk

Fotó: Thetablet.co.uk; Pixabay.com

Magyar Kurír
(sza)

Kapcsolódó fotógaléria