Csoda kontra diktatúra – Josef Toufar, a kommunizmus cseh vértanúja

Kitekintő – 2020. március 10., kedd | 17:25

Csehország szentszéki nagykövetsége március 5-én, csütörtökön a Vatikáni Rádió Marconi termében tartott rendezvényen idézte fel Josef Toufar életét és vértanúságát, aki a csehszlovák kommunista rezsim áldozata lett 1950-ben.

Csoda kontra diktatúra címmel rendeztek megemlékezést a Vatikáni Rádió konferenciatermében számos szentszéki nagykövet, köztük Habsburg-Lotharingiai Eduárd, Magyarország szentszéki nagykövete jelenlétében. Az előadók Toufar halálának körülményeit tárták fel.

A cseh pap akkor került az újonnan hatalomra jutott kommunista rezsim látókörébe, amikor plébániájának hívei egy történet kapcsán csodáról kezdtek el beszélni. 1949. december 11-én Toufar atya szentmisét mutatott be Číhošt faluban, amikor a tabernákulum felett levő fakereszt lengeni kezdett jobbra-balra, majd megnyugodott egy ferde pozícióban. A pap az oltárnak háttal állt, és prédikált, tehát nem láthatta a csodát, de a szentmisén részt vevő 19 ember látta, és a szertartás után elmesélték neki. A číhošti csodáról gyorsan elterjedt a hír, és a kommunista rezsim lépéseket tett, hogy a maga javára manipulálja a történteket.

Patrick Diviš, a cseh állami televízió kreatív igazgatója – a Miloš Doležal Mintha ma meg kellene halnunk című, Toufarról szóló könyve alapján ugyanezzel a címmel készült dokumentumfilm producere – a Vatikáni Rádiónak elmondta, hogy a rezsim a Katolikus Egyház hiteltelenítésére használta fel a csodát. A kommunista párt 1948 februárjában került hatalomra Csehszlovákiában, államcsínyt követően. Patrick Diviš hangsúlyozta, hogy a kommunista rezsim a Katolikus Egyházat fő ideológiai ellenségének tekintette. 1949-ben a rendszer megkezdte a katolikusok kegyetlen elnyomását.

Josef Toufart az államrendőrség letartóztatta és kíméletlenül megverte azért, hogy hamis vallomást csikarjon ki belőle. A hatóságok azt várták tőle, hogy azt állítsa: az egészet a Vatikán parancsára szervezték meg, és egy szerkezet segítségével mozgatták a keresztet. Toufar elutasította a vallomás aláírását. „Védelmezte álláspontját, miszerint nem ő hajtotta végre a csodát, hanem az egy természetfeletti esemény volt. Ezért életét is adta” – fogalmazott Diviš. A bántalmazások során szerzett sérüléseibe halt bele 1950. február 25-én.

A csehszlovák kommunista rezsim a csodát a vatikáni diplomaták menesztésére használta fel, és megszakította a kapcsolatokat a Szentszékkel. Papok, szerzetesnők és világi katolikusok százait tartóztatták le, és elkobozták az egyház javait Csehszlovákiában. Sokakat megöltek a katolikusellenes elnyomás idején, amely ezután következett.

Toufar atya példája azonban tovább él a katolikusok körében Csehországban. A pap halála mögött húzódó igazságra csak 1968-ban derült fény egy helyi újságírónak köszönhetően. „Története az igazság győzelméről szól – fogalmazott a dokumentumfilm producere. – Hetven évvel később a vértanú pap története egy győztes történet, mert az igazság a felszínre került.” A cseh püspöki konferencia 2013-ban indította el Josef Toufar boldoggáavatási eljárását abban a reményben, hogy vértanúsága ösztönzést adjon az egyetemes Egyháznak.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria