Drámai helyzet Afrika egyik legnagyobb nyomornegyedében – Egyházi segítségnyújtás a pandémia idején

Kitekintő – 2020. augusztus 24., hétfő | 14:13

2020 márciusa óta, amikor bejelentették az első koronavírusos esetet Kenyában, a nairobi nyomornegyed számos lakójának élete vált még nehezebbé, mert fel kellett hagyniuk a megélhetésüket biztosító napszámos munkával – tájékoztat a vatikáni Fides hírügynökség.

A Tengerentúli Fejlesztésért Katolikus Iroda (Catholic Agency for Overseas Development – CAFOD) nevű szervezeten keresztül az egyház 75 családnak nyújtott segítséget a Kibera hatalmas nyomornegyedét kiszolgáló három plébánián (Otiendei Szent Mihály-plébánia, Krisztus Király-plébánia, Guadalupei Miasszonyunk-plébánia).

A leginkább rászoruló családok, melyekben fogyatékkal élő vagy halálos beteg családtagot ápolnak, étolajat, lisztet, cukrot, babot és szappant tartalmazó csomagot kaptak három hónapra.

Afrika egyik legnagyobb nyomornegyede a kenyai főváros körülbelül 2,5 km² területű városrésze, Kibera. Egy 2008-as felmérés alapján körülbelül negyedmilliónyi nélkülöző ember lakhat a területen. 

„Amikor március környékén kitört a koronavírus-járvány, az emberek nem jöttek többé templomba, s ez azt jelentette, hogy a plébániai közösség szokásos támogatása is megszűnt számunkra – mondta Michael Mungai, a Krisztus Király-plébánia egyik híve. – Egy időre étel nélkül maradtam otthon a feleségemmel és két gyermekemmel. Hálát adok Istennek a segítségért, Isten áldjon meg benneteket!” – mondta a barakkvárosba látogató Kenyai Karitász, valamint az Igazság és Béke Püspöki Bizottsága küldöttségének.

Az Otiendei Szent Mihály Plébániához tartozó Sheila Musimbi egyedül neveli három gyermekét. Mosónői alkalmi munkája megszűnt, miután az emberek, akiknek dolgozott a koronavírus-fertőzés miatti félelmükben már nem hívták. Ráadásul ő maga HIV-pozitív, tehát érzékenyebb, és fél kapcsolatba lépni más emberekkel.

„Mégsem veszítettem el az életbe vetett reményemet – mondta Sheila. – Mindig is tudtam, hogy Isten segíteni fog. Úgy igyekeztem egyenesbe kerülni, hogy hasábburgonyát árultam, de ezzel végül 70 dollárnyi adósságom keletkezett, és akkor a plébániánk szociális ügyekért felelős nővére felhívott, és azt mondta, kapok ételt. Olyan boldog voltam!”

A leginkább rászorulók étkeztetési programja azonban a végéhez ért, akkor is, ha még mindig nagy szükség volna élelemre, mivel a koronavírus-járvány tovább tombol az országban és a világon egyaránt. A fertőzés terjedésének lassítása érdekében bevezetett korlátozó intézkedések miatt sokan elvesztették munkájukat, miközben az üzemek és az iskolák zárva maradnak, és nem lehet előre tudni, mikor nyitnak újra.

A kenyai egészségügyi minisztérium becslései szerint 3 millió kenyai állampolgár fertőződhetett meg. A regisztrált betegek száma 31 441, eddig 407 610 főt vetettek alá a vizsgálatoknak. A gyógyultak száma is folyamatosan növekszik, jelenleg 17 869 esetet jelentettek. Az elhunytak száma is emelkedett, a koronavírus 516 kenyai életét követelte.

A Kenyai Köztársaság a kelet-afrikai magasföldön, az Egyenlítő mentén fekvő ország, területe 581 787 km². Lakossága 51 393 010 fő; vallási megoszlás: keresztény 82,5 százalék (ebből a teljes lakosság 47,4 százaléka protestáns, 23,3 százalék katolikus, más felekezetű 11,8 százalék), muszlim 11 százalék, egyéb 6,5 százalék.

Fordította: Balláné Sárközi Jáhel

Forrás: Fides

Fotó: Caritas Kenya

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria