Hiiboro dél-szudáni püspök azt kéri a kormánytól, nyissák ki újra a templomokat

Kitekintő – 2021. február 11., csütörtök | 15:33

„A nyilvános szertartásoknak óriási előnyei vannak, mert egyházmegyénkben az emberek többségének kevés vagy semmilyen technológiai hozzáférése nincsen” – hangsúlyozta a tombura-yambiói egyházmegye püspöke, Edward Hiiboro Kussala, aki felhívásában arra kéri a kormányt, vonja vissza a nyilvános szertartásokat tiltó február 3-i döntését, mellyel a koronavírus terjedését kívánja visszaszorítani.

A szentmisék és egyéb templomban végzett szertartások tilalma a társadalmi távolságtartást szabályozó rendeletek egyike, melyek felfüggesztenek többek között minden sporteseményt, vallási rendezvényt, beleértve a vasárnapi szentmiséket, a mecsetben végzett imát, temetéseket, esküvőket, illetve a politikai eseményeket.

A döntést követően Matthew Remijio, Wau püspöke február 4-én elrendelte minden nyilvános liturgikus szertartás felfüggesztését és arra kérte a híveket, kövessék a szentmiséket a közösségi médián keresztül.

Február 7-én, vasárnap a kormány döntésének megfelelően a yei egyházmegye is bezárta minden imahelyét. Az egyházmegye püspöke, Erkolano Lodu Tombe azt mondta, a híveknek már hozzá kellett szokniuk ehhez a helyzethez, hisz másodjára kénytelenek felfüggeszteni működésüket a koronavírus-járvány miatt. Hozzátette: „Vegyük tudomásul a helyzetet, vigyázzunk magunkra és a magunk lehetőségeihez mérten tegyünk meg mindent, amit lehet, ügyeljünk a társadalmi távolságtartásra, hordjunk maszkot és mossunk kezet! Kövessük a dél-szudáni kormány és az egészségügyi minisztérium utasításait!”

Hiiboro püspök ugyanakkor rámutatott az Egyház fontosságára, mely a vigasz helye mindazok számára, akik nehézségeken mennek keresztül a pandémia alatt. Ezért muszáj elérhetőnek maradniuk a hívek számára, akik betartják a vírus terjedésének megfékezéséért bevezetett biztonsági előírásokat. „Egy olyan időszakban, mint a mostani, az Egyház azért van, hogy vigaszt és lelki támogatást nyújtson minden ember számára. Kötelességünk gondoskodni egymásról, de főleg azokról, akik kiszolgáltatottak vagy komoly kockázatnak vannak kitéve.”

„A jelenlegi válságban – tette hozzá – arra kérjük a kormányt, egyeztessen az egyházakkal, hogy minden erőnket és forrásunkat bevetve miként tudnánk legjobban megküzdeni együtt ezzel a problémával.”

A közegészségügyi laboratórium naponta frissülő adatai szerint Dél-Szudánban januárban és februárban növekedett a koronavírus-fertőzéses esetek száma. Csak február 2-án 76 új esetet regisztráltak az országban, ami az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a legmagasabb adat az idei évben.

 

Fordította: Balláné Sárközi Jáhel

Forrás: Fides

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria