Kenyában az Egyház küzd a járvány kitörése óta fokozódó családon belüli erőszak ellen

Kitekintő – 2020. november 6., péntek | 14:02

Az országban a Covid-19-járvány kitörése óta megnőtt a családon belüli erőszak és a nemi erőszak eseteinek száma. A Kenyai Püspöki Konferencia Családpasztorációs Hivatala (KCCB) a jelenség visszaszorítása érdekében tanfolyamot szervezett családokkal foglalkozó koordinátorok számára.

„A család az egyik legnagyobb érték, melyet az Egyház őriz és támogat. Ha a családban jól mennek a dolgok, a társadalom is felvirágzik. Ha a családban a dolgok rosszra fordulnak, az hatással lesz az egész társadalomra is. Isten azt akarta, hogy a társadalom elsődleges egységeként a család a szentség, az egység és a szeretet helye legyen” – mondta John Oballa Owaa, Ngong püspöke az egyházmegyéjéhez tartozó, családi életért felelős koordinátoroknak, akik részt vettek a családon belüli erőszak megelőzéséről szóló szemináriumon.

A tanfolyamot a Kenyai Püspöki Konferencia Családpasztorációs Hivatala szervezte; a mostani volt a tanfolyam első kurzusa, melyet azzal a céllal indítottak el az ország katolikus egyházmegyéiben, hogy szembenézzenek a nemi alapú és családon belüli erőszak koronavírus-járványt követő fokozódásával.

Owaa püspök azt mondta, a Katolikus Egyházat mélységesen aggasztja a családon belüli erőszak növekedése, és arra kéri a párokat, együttérzéssel és szeretettel forduljanak egymás felé.

Isten Igéje meggyógyíthat haragunkból, türelmetlenségünkből és erőszakosságunkból, hogy képesek legyünk szeretettel és irgalommal bánni egymással minden helyzetben, különösen a mostaniban, amiben élünk”

– hangsúlyozta a püspök. „Azt gondolom, akkor engedünk teret a türelmetlenségnek és az erőszaknak, amikor önző számításokba kezdünk. Amikor az emberek így tesznek, szabad utat adnak a széthúzásnak és a keserűségnek.”

A püspök arra kérte a koordinátorokat, törekedjenek arra, hogy legyenek példaképként szolgáló családjaik, s maguk is váljanak követendő példává mások számára: „Arra hívlak titeket, gondolkozzatok el azon, vajon azok a férfiak vagy nők, férjek vagy feleségek, apák vagy anyák vagytok-e, akiknek lennetek kell? Istennek elvárásai vannak veletek szemben, ahogy az Egyháznak is.”

Ha minden család megértené az Egyház küldetését, a nemi alapú erőszaknak többé nem lenne helye a társadalomban”

– hangsúlyozta a püspök. „Ha mindenki észrevenné minden emberben Isten gyermekét, a nemi erőszak nem létezne. Kérlek titeket, menjetek, és legyetek Isten szeretetének és békéjének követei!”

A püspök buzdította a koordinátorokat, ne féljenek, hogy kevesen vannak. Emlékeztette őket, hogy Jézusnak csak tizenkét apostola volt, a megváltás üzenete mára mégis eljutott a föld minden pontjára.

Csak kevés emberre van szükségetek, akik megértik az üzenetet, akik hisznek benne, hogy képesek lesznek továbbadni azt, és hatással lehetnek mások hozzáállására és szokásaira.”

A Kenyai Nemzeti Statisztikai Hivatal szerint a lakosság 23,6 százaléka tanúja volt vagy tudomást szerzett a saját közösségében történt családon belüli erőszakról a koronavírus-járvány miatti korlátozások bevezetése óta. A nemi erőszak áldozatai számára fenntartott országos segélyvonalon 810 bejelentés érkezett szeptemberben, ami az augusztusi 646 esethez képest 25 százalékos emelkedést mutat. Minden segítségre szoruló pszichoszociális elsősegélyben (PFA) részesült.

A kenyai egészségügyi minisztérium és a Népesedési Tanács tanulmánya (2020. április) kimutatta, hogy a nők 39 százaléka, a férfiaknak pedig 32 százaléka él feszült körülmények között otthonában.

Fordította: Balláné Sárközi Jáhel 

Forrás: Fides

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria