Nemzetközi tanulmányi napokkal készültek a fiatalokkal foglalkozó jövő évi püspöki szinódusra

Kitekintő – 2017. szeptember 19., kedd | 12:10

Politikai szerepvállalás, identitás, migráció, képzési helyek és növekedés – többek között ezekkel a témákkal foglalkoztak a szeptember 11. és 15. között Rómában tartott nemzetközi szemináriumon.

Az eseményt a püspöki szinódus főtitkársága szervezte azzal a céllal, hogy elmélyüljenek a jövőre esedékes rendes püspöki szinódus főszereplői, vagyis a fiatalok életének problémái és lehetőségei témájában.

A L’Osservatore Romano című vatikáni napilap beszámolója idézi Chiara Amirante, az Új Távlatok (Nuovi Orizzonti) közösség alapítójának felszólalását. Véleménye szerint néhány évvel ezelőttig a fiatalok identitása biztos volt, ma azonban nincsenek számukra biztos fogódzók, és gyakran egyedül maradnak a fontos döntéseikkel. Töredezetté, narcisztikussá és bizonytalanná vált világuk; az identitás képekből és a közösségi oldalakon gyorsan áramló megszólalásokból épül föl. Minél inkább globalizálódik és gyökerét vesztetté válik a társadalom, annál nehezebb lesz szilárd viszonyítási pontokat találniuk, és az egyén identitása megfoghatatlanná válik.

Ami a fiatalok politikai szerepvállalását illeti, a Buenos Aires-i Egyetemről érkezett Angela Cristina Calvo osztotta meg latin-amerikai tapasztalatait a nemzetközi találkozó résztvevőivel. Arról beszélt, hogy a politika hajlamos fásultnak és közönyösnek jellemezni a fiatalokat az előző nemzedékekhez viszonyítva. Ezt a képet azonban árnyalni kell, mert az új technológiák és kérdések előtt álló fiataloknak újszerű iránymutatásra van szükségük, amelyek az átláthatóság, az egyenrangúság, a rugalmasság, az együttműködés és a részvétel értékein nyugszanak.

A mai fiatalok számára a valóság nem írható le a hagyományos politikai keretekkel. Számos vizsgálat kimutatta, hogy néhány éven belül az úgynevezett Y generáció, vagyis az 1980 és 2000 között születettek teszik ki a világ munkaerejének háromnegyedét, ők pedig egyenességet, szenvedélyt és nem szélsőségességet keresnek. A szolidaritás ügye és a társadalmi szervezetek megérintik őket, mert így erősnek érzik magukat arra, hogy megváltoztassák a körülöttük lévő világot.

Egy másik felszólaló, Giulio Michelini a Bibliában szereplő fiatalokról beszélt. János első levelében arra buzdít, hogy bízzunk bennük. Ők ugyanis képesek legyőzni a rosszat, még ha olykor ők maguk válnak is elsőként a rossz áldozataivá. Természetesen ez a mai fiatalokra is érvényes. Az erő ugyanis, ami az ifjabb nemzedékeket hajtja, nem vezethető vissza pusztán életkori sajátosságokra. A Szentírás azt mondja, hogy sokkal többre van szükség, mert csak így győzhetjük le a rosszat.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.va

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria