Olaszországban nő a muszlim és az evangéliumi keresztény bevándorlók száma

Kitekintő – 2019. július 26., péntek | 10:02

Egyelőre még a keresztény vallású bevándorlók vannak többségben Olaszországban: arányuk 53,6 százalék. A tavalyihoz képest változás azonban, hogy a nem olasz állampolgárságú, bejelentett külföldiek között első helyre kerültek a muszlimok; őket követik az ortodox keresztények, míg a katolikusok 18,6 százalékot tesznek ki.

Marokkó, Albánia, Banglades, Pakisztán, Egyiptom – ezek a muszlim bevándorlók származási országai; a katolikusok legnagyobb számban Romániából és a Fülöp-szigetekről érkeznek; az ortodoxok főként román és ukrán állampolgárok – ez derül ki a milánói székhelyű ISMU alapítvány felméréséből, amely az Olaszországban élő lakosság etnikai összetételét és integrációját vizsgálja az olaszországi statisztikai intézet (Istat) adatai alapján.

A 2019. január elsején állandó lakcímen bejelentett külföldiek közül 2 millió 815 ezren keresztények (katolikusok, ortodoxok, evangéliumi és más egyházak hívei). A muszlimok 1 millió 580 ezren vannak. A 2018-as adatokhoz képest megváltozott a létszám szerinti sorrend: első helyre kerültek a muszlimok, akiknek aránya 28,2-ről 30,1 százalékra nőtt, ezzel második helyre szorítva az ortodox keresztényeket, akik az 1 millió 560 ezer hívővel a bevándorlók 29,7 százalékát alkotják. Harmadik helyen állnak a katolikusok, akiknek száma 977 ezer, ezzel a külföldi lakosság 18,6 százalékát jelentik Olaszországban. A kisebb arányú vallásoknál első helyen állnak az evangéliumi keresztények 183 ezer fővel (3,5 százalék), a buddhisták 136 ezren vannak (2,6 százalék), a hinduk 114 ezren (2,2 százalék). 80 ezer a más keresztény vallások híveinek száma (1,5 százalék), 48 ezer szikh (0,9 százalék) és 16 ezer kopt (0,3 százalék) él Olaszországban. Növekszik az ateista vagy agnosztikus külföldiek száma (881 ezer), félmillióval többen vannak, mint 2018-ban.

Az elemzésből kitűnik tehát, hogy a muszlimok száma tavaly óta 127 ezerrel nőtt, míg a keresztényeké 145 ezerrel csökkent. Ezzel a kereszténység még mindig a leggyakoribb vallásnak számít a bevándorlók között, jóllehet a 2018-as 57,5 százalék 53,6 százalékra csökkent. Azonban nem minden keresztény vallás mutat visszaesést: az evangéliumi egyházak híveinek száma 52 ezerrel emelkedett, ellentétben például az ortodoxokkal, a katolikusokkal és a koptokkal. A jelentés aláhúzza, hogy a vallási összetétel megváltozása elsősorban abból ered, hogy a 2018. január elsején bejelentett külföldi lakosok közül 112 523-an olasz állampolgárságot kaptak. A másik ok, hogy valószínűleg az Olaszországba érkező és ott maradó bevándorlók között is a muszlimok és az evangéliumi keresztények vannak többségben más keresztény felekezetekhez képest. A harmadik oka a jelenségnek a születések számában keresendő: a muszlimok körében több gyermek született, mint a keresztényeknél.

A felmérésbe nem számították bele az illegálisan Olaszországban tartózkodó külföldieket, sem azokat, akik nem szerepelnek a népesség-nyilvántartásban, miként azokat a bevándorlókat sem, akik már megszerezték az állampolgárságot. Beleszámítottak viszont minden kiskorút, beleértve az újszülötteket is, vélelmezve a szülőkével azonos vallási hovatartozásukat (amint azt a legutóbbi lombardiai felmérések igazolták).

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria