Püspökök a kábítószer dekriminalizációja ellen Brazíliában

Kitekintő – 2020. augusztus 31., hétfő | 15:02

A Szövetségi Legfelsőbb Bíróság kábítószer-használatot és a drogok birtoklását dekriminalizáló ítélete ellen adott ki közleményt az augusztus 25-én és 26-án ülésező Brazíliai Nemzeti Püspöki Konferencia (Conferencia National dos Bispos do Brasil, CNBB) Pasztorációs Bizottsága (Conselho Episcopal Pastoral, CONSEP).

A bizottság kijelenti, hogy ellenzi a kábítószer dekriminalizációját, és fontosnak tartja, hogy a társadalom is tudatában legyen ennek a problémának, mivel „a kémiai függőség a legnagyobb közegészségügyi és biztonsági problémák egyike Brazíliában”.

A Fides katolikus hírügynökséghez is eljuttatott dokumentumban így fogalmaznak: „A droghasználat súlyosan befolyásolja a családok és a társadalom struktúráját. Számos betegség, fizikai és mentális fogyatékosság és a társadalmi élettől való elszigetelődés egyik oka. A legfőképpen serdülőkorúakat és fiatalokat sújtó függőség az erőszak táptalaja is egyben. A drogkereskedelem és a szerhasználat az élet elleni bűncselekmények legfőbb okozói. Az emberi szabadság védelmében hozott ítélet, melynek nyomán a kábítószer-birtoklás többé nem büntetendő, súlyosbíthatja a kémiai függőség, e vészesen magas számokat elérő rabszolgaság problémáját.”

A püspökök a legmunkaigényesebb és egyben leghatásosabb megoldásként javasolták, hogy „erősítsék meg a prevenciós és drogellenes kampányokat, a fiatalokat és a családokat megszólító,  az oktatás, a foglalkoztatás, a kultúra, a sport és a szabadidős tevékenységek terén megvalósuló nyilvános akciókat”. Remélik, hogy az állam hatékonyabban küzd majd a drogkereskedelem ellen.

A közlemény végén püspökök felhívják a figyelmet arra, hogy a kábítószer dekriminalizációjával jelentős mértékben növekedni fog a gondozást igénylő kábítószerfüggő emberek száma. Továbbá emlékeztetnek arra, hogy „a Katolikus Egyház, illetve más vallási és magánintézmények terápiás központokon keresztül bizonyítják elkötelezettségüket a kémiai függőség legyőzéséért, a családi és társadalmi kötelékek helyreállításáért, befogadnak és gondoznak több ezer serdülőkorút, fiatalt és felnőttet, az új élet lehetőségét nyújtva nekik a spiritualitás, a munka és a közösségi élet által.”

Fordította: Balláné Sárközi Jáhel

Forrás: Fides hírügynökség

Fotó: CNBB

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria