Ruth Pfau nővérre, a leprások megmentőjére emlékeztek Pakisztánban

Kitekintő – 2018. szeptember 7., péntek | 19:55

Ruth Pfau nővérre, vagy ahogy a nép nevezte, „a pakisztáni Teréz anyára”, a leprások megmentőjére emlékeztek halálának első évfordulóján, augusztus 10-én Pakisztánban, ahol a lipcsei születésű szerzetesnő több mint öt évtizeden át a leprások szolgálatának szentelte életét.

Halálának első évfordulóján Joseph Coutts bíboros, Karacsi érseke szentmisét mutatott be a karacsi Szent Patrik-székesegyházban kétszáz hívő részvételével. „Ruth Pfau nővér egész életét betegeinek és azoknak adta, akikkel együtt dolgozott. Az egész országot beutazta, hogy elérje és gyógyítsa a leprában szenvedő betegeket” – emlékeztetett a bíboros. Idézte a szerzetesnő szavait: „Orvosként nemcsak az a feladatom, hogy gyógyszert adjak az embereknek. Szeretném látni azt is, hogy ezek az emberek visszatérnek megszokott életükhöz.” A bíboros kiemelte, hogy Pfau nővér mindig védelmezte a beteg emberek méltóságát, és csodálatos örökséget hagyott maga után.

Ruth Pfau 1929. szeptember 9-én született Németországban, Lipcsében. Miután disszidált Kelet-Németországból, orvosi diplomát szerzett, majd belépett a Mária Szíve Leányai Társaságába (FCM). Indiába készült, de vízumgondok miatt Pakisztánban kellett maradnia – ekkor találkozott a leprával, a betegséggel, amelyről nem is gondolta, hogy létezik még. Attól kezdve a családjuk által magukra hagyott leprás betegeknek szentelte életét.

1956-ban megalapította a Marie Adelaide Lepraközpontot, ahova az ország egész területéről, sőt, még Afganisztánból is érkeztek és a mai napig érkeznek betegek, mivel az intézményben ingyenes és teljes körű ellátásban részesülhetnek. A központnak mára 157 tagintézete van Pakisztánban.

Ruth Pfau az ország távoli, elhagyatott helyeit is bejárta, hogy segítsen a betegeken, illetve adományokat gyűjtve több kórházat is támogatott. Ötvenhét éven keresztül szolgált Pakisztánban; nyolcvanhét éves korában, 2017. augusztus 10-én hunyt el.

Erőfeszítéseinek köszönhetően az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1996-ban Pakisztánt elsőként sorolta azon ázsiai országok közé, ahol a leprát „ellenőrzés alatt” tartják. Ruth Pfau számos állami kitüntetésben részesült és 1988-ban pakisztáni állampolgárságot kapott.

Ő az első nő, az első keresztény (illetve nem muszlim), valamint a harmadik ember Pakisztánban, aki állami temetésben részesült Muhammad Ali Dzsinnah, Pakisztán alapítója és Abdul Sattar Edhi humanitárius, az Edhi Alapítvány alapítója után. Halála után kilenc nappal Ruth Pfau nővérről nevezték el Karacsi állami kórházát. 2018 májusában pedig a pakisztáni nemzeti bank 50 rúpiás érmét bocsátott ki az emlékére.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News; Asianews.it; Marie Adelaide Leprosy Centre

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria