Töröljék el vagy csökkentsék a szegény országok adósságát – sürgeti a Szentszék

Kitekintő – 2020. július 5., vasárnap | 13:01

A koronavírus okozta világjárvány soha nem látott kihívások elé állított sok államot, különösen a fejlődő országokat. Ivan Jurkovič, a Szentszék állandó ENSZ-megfigyelője adósságaik csökkentését javasolta július 2-án, az UNCTAD, az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája genfi ülésen.

Átfogó gazdasági válság, munkanélküliség, csődbe jutott vállalkozások, ingatag pénzügyi piacok, vagyis egy potenciális tragédia van kilátásban. Ivan Jurkovič prelátus, a Szentszék állandó genfi ENSZ-megfigyelője azt ecsetelte felszólalásában, hogy milyen súlyos következményekkel jár a pandémia a szegényebb országok számára. Pusztító erejű csapás fenyegeti őket, amelyre a nemzetközi közösségnek hatékony választ kell kidolgoznia.

A vatikáni prelátus aláhúzta: szembe kell nézni azzal a bénító súllyal, amit a fejlődő országok által az elmúlt évek során felhalmozott külföldi adósság jelent. Meg kell sokszorozni erőfeszítéseinket a jelenlegi válság fényében. A Szentszék minden nemzetet arra szólít, hogy csökkentse vagy törölje el az adósságot, ami a szegényebb országok mérlegét nyomja.

Nemcsak a piacok működtetésére kell gondolni, hanem át kell térni egy befogadóbb világra, be kell fektetni az emberi tőkébe, hitelt adni a szegényeknek, megvédeni a fogyasztókat. Olyan keretrendszerre van szükség, amelyik kiegyenlíti a piac egyenlőtlenségeit.

A válságnak nem csupán gazdasági és pénzügyi gyökerei vannak, hanem elsősorban erkölcsi természetű okokra vezethető vissza – jelentette ki Ivan Jurkovič az ENSZ-ülésen.

El kellene ismerni, hogy a létezés fontosabb a birtoklásnál, és tiszteletben kellene tartani a gazdasági etikát. A világ népeinek a szolidáris etika elve alapján kellene eljárniuk.

A túlzott liberalizáció a rövid távú haszonnak kedvezett, segédkezet nyújtott a természet kizsákmányolásához, és nemcsak a gazdasági életre, hanem az emberek életére is rányomta a bélyegét. A szemünk előtt potenciálisan kibontakozó tragédia határozottan etikus, felelős megközelítést kíván tőlünk – figyelmeztetett a szentszéki ENSZ-megfigyelő.

A legsürgetőbb kihívás az, hogy válaszoljunk a koronavírus miatt kialakult egészségügyi vészhelyzetre, illetve hogy mérsékeljük a gazdasági válság okozta károkat. A nemzetközi közösség nem engedheti meg, hogy a pénzügyi rendszer továbbra is egy instabil világgazdaságot generáljon. Azonnali intézkedésekkel meg kell előzni, hogy a jövőben hasonló pénzügyi válságok kirobbanjanak. Kulcsfontosságú, hogy a szolidáris etika szellemében egészségesebb, emberibb fejlődést valósítsunk meg, ahol a gazdaság az embert szolgálja, illetve szem előtt tartja a békét és a környezetvédelmet.

A vatikáni prelátus genfi felszólalásában emlékeztetett rá, hogy egy dokumentum készül az UNCTAD 15. ülésére. Ferenc pápára hivatkozva hangsúlyozta, most nem lehetünk közömbösek, mert az egész világ szenved, és egységre van szükség a pandémia leküzdéséhez. Ezért tehát mindenki kötelessége, hogy ne hagyjuk magukra kiszolgáltatott testvéreinket.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Unsplash

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria

Iskola a nigériai Lagosban