„Hadd legyünk mi is tiszták, hősök, szentek…” – Szent István-napi búcsú Makrancon

Külhoni – 2018. augusztus 22., szerda | 13:17

Augusztus 20-án a felvidéki Makrancon a Szent István-napi búcsúi szentmisét Bartal Károly Tamás gyémántmisés jászóvári emeritus apát celebrálta, akit már a szentmise elején külön köszöntöttek pappá szentelésének 60. évfordulója alkalmából.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A makranci templomot száztizenegy évvel ezelőtt, 1907-ben szentelték fel – az ősi templom örököseként – Szent István király tiszteletére. Új oltárát – amelyben egymás után helyezték el a magyar szent család: Szent István király, Boldog Gizella és Szent Imre ereklyéit – 2007. április 21-én konszekrálta az akkori főpásztor, Alojz Tkáč kassai érsek, akinek Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek 2006. március 20-án Bodollón ajándékozta a Szent István-ereklyét.

Az egyházközség hívei az első ereklyés körmenetet 2012. augusztus 20-án tartották, a falu szülöttje, Szalay László nagyidai plébános vezetésével, aki a körmenet kezdetén megáldotta a templom új toronyóráit.

Azóta minden évben tartanak körmenetet a búcsúi liturgiához kapcsolódva. Az ereklyék hordozható állványának központi részét képező Szent Jobb-faragás nagy valószínűség szerint a hajdani kassai országzászló felső része volt. Fényképpel bizonyítható, hogy Kassán a Szent Mihály-kápolna közelében állt egykor az országzászló, rúdja tetején a Szent Jobbot ábrázoló faragvánnyal. A II. világháború után az emlékművet eltávolították, akkor valószínűleg ez a Szent Jobb-faragvány – eddig ismeretlenek közreműködésével – Makrancra került. 2012-ben teljesen véletlenül találták meg, egy nyári konyha padlásán elrejtve.

A feldíszített ereklyehordozót idén is az egyháztanács tagjai vették vállukra, ezzel is kifejezve készségüket, hogy a múlt örökségéhez hűen akarnak ragaszkodni, hiszen „az atyák azért atyák, hogy fiaikat gyámolítsák, a fiak pedig azért fiak, hogy szüleiknek szót fogadjanak” – olvasható a Szent István-i Intelmek 8. pontjában. A körmenetek alkalmával helyi hívek és a zarándokok felsorakoznak az első szent magyar család ereklyéi mögé, hogy ezzel is jelezzék: úgy akarják járni az élet útját, hogy ők is tiszták legyenek, hősök és szentek. A körmenet során a hívek a helyi asszonykórus vezetésével a Csángó Üdvözlégyet énekelték. Az ünnepség az új kenyér megáldásával és ünnepi áldással zárult.

Hagyomány, hogy a gazdák az egész Kárpát-medencében Szent István király ünnepe kapcsán búzát gyűjtenek, amelynek lisztjéből elkészül a megáldandó új kenyér, a maradék lisztet pedig szétosztják a rászorulók között. Az idén erre a célra háromszáz kilogramm búza gyűlt össze a környékről.

A szentmise végén Lacko Mária polgármester mondott köszönetet az asszonykórusnak, az önkormányzati és az egyházközségi képviselő-testület tagjainak az aktív és készséges együttműködésért. Kérte a megjelenteket, hogy vigyenek haza magukkal egy-egy megáldott kenyeret. Otthon törjék meg, és fogyasszák el szeretteikkel. A megáldott kenyér legyen jele és eszköze az összetartozásnak és a megmaradásnak azon helyen, ahová Isten születni engedte őket. És vigyék el szívükben Makranc jó hírét is. Mondják el, hogy az országhatár közelében van egy falu, ahol a sok-sok nehézség és akadály ellenére élnek még emberek, akik bátran őrt állnak a strázsán, mert van egy hely – a templom –, ahol lelkierőt kapnak, van egy jel – a kereszt –, amelynek fényében fel lehet fedezni az élet értékeit, és van egy ereklye, amelyből reményt lehet meríteni az értékek mentéséhez és továbbadásához.

Végül a polgármester asszony is köszöntötte a jubiláns lelkipásztort, a szentmise főcelebránsát, Bartal Károly Tamás nyugalmazott jászóvári apátot.

Forrás és fotó: Szepsi Római Katolikus Esperesség

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria