Betekintés a kolozsvári Szent Mihály-templom restaurátori munkálataiba

Külhoni – 2020. december 7., hétfő | 13:03

2017 októberében írták alá a felújítással kapcsolatos uniós szerződést, a munkálatok miatt 2018 tavasza óta van zárva a Kolozsvár egyik szimbólumaként ismert gótikus épület.

A szentély külső falszakaszaihoz augusztus végén került állványzat, amelyet októberben bővítettek a sekrestye külső oldalainak, valamint a teljes belső felállványozásával. A főszentélyen és a két mellékszentélyen van jelenleg a hangsúly; a szakemberek a széles elválásokat, a repedéseket injektálással (mészoldat) orvosolják.

Ezzel párhuzamosan a Kolozsi Tibor által vezetett kőrestaurátorok fémkapcsokkal erősítik meg a bizonytalan állapotú faragott köveket. Ezeket később műkővel, majd fugával takarják el. A nagyobb hiányok pótlásához vagy az elkerülhetetlen kőcserékhez magyarvistai mészkövet használnak.

A hideg időjárás és a fagy beköszöntével a kőrestaurátor-csapat a templombelsőbe költözött, mivel a speciális anyagokat télen nem lehet szakszerűen használni. Itt folytatják a kőfelületek tisztítását és javítását. A szentély belső vakolatának eltávolítása előtt Kiss Lóránd és Damián Ádám restaurátorok falkutatást végeztek.

Alaposan megvizsgálták a falakat, hogy ha bármilyen történeti falkép rejtőzik a vakolatrétegek alatt, akkor ezeket szakszerűen feltárják és levédjék, konzerválják.

A főszentélyben egy pár kis méretű kékes színű középkori festésnyom került elő a falpillérek mentén, a kőfelületeken is hasonló töredékek figyelhetők meg néhol. A falfelületeket a barokk idején teljesen újravakolták.

Forrás: Romkat.ro

Fotó: Szathmári Edina/Romkat.ro

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria

A hosszház felújított boltozata.Számos repedés, elmozdulás látható például a szentély ablakain is.