Egy csepp idő a házasság hétköznapjaiban – Temesvári egyházmegyei családos találkozó Máriaradnán

Külhoni – 2018. november 12., hétfő | 13:45

A máriaradnai rendházban és az információs központban november 10-én házaspárok tartottak előadásokat házaspároknak, magyar és román nyelven. Az egyházmegyei családtalálkozóról az egyik résztvevő, Köles Katalin számolt be.

A megszokott zarándoklatoktól eltérően mozgolódás és gyerekzsivaj töltötte be a máriaradnai kegytemplomot és környékét szombaton, november 10-én. A Temesvári Egyházmegye családpasztorációs referensei „A szeretet nem szűnik meg soha” (1Kor 13,8) mottóval találkozóra hívták a családokat „a Szűzanya közelébe”, ahogy Szilvágyi Zsolt atya fogalmazott. A programok ezúttal párhuzamosan magyar és román nyelven folytak. Szép számban gyűltek össze résztvevők Aradról, Gyorokról, Óbesenyőről, Karánsebesről, Temesvárról, Zimándújfaluról, Zimándközről, Vingáról és Pécskáról.

A regisztrációt követően a kegytemplomban a férjekért és feleségekért szóló közös imádsággal indították a napot a kürtösi Piklor és a temesvári Dotterer-Kiszely házaspár vezetésével. Ezt követte a két házaspár előadása a korábban elvégzett kétéves családakadémia során kidolgozott, általuk választott témákról. Az előadások a szülők számára párhuzamosan zajlottak a két nyelven a rendház, illetve az információs központ előadótermeiben, míg a gyerekeknek külön felügyeletet és programot biztosítottak M. Böbe és Erika-Mária schönstatti nővérek és az önkéntesek.

A Dotterer-Kiszely házaspár Mennyit jelent egy cseppnyi idő a házasságban? című előadásának középpontjában a házastársak által együtt töltött minőségi idő állt. A gondolatébresztő, jól felépített prezentációból megtanulhatták, hogy a mai rohanó világban megelőző karbantartással, tudatos tervezéssel kellene odafigyelnie minden házaspárnak, hogy legalább heti egy óra, havi egy nap, évi egy hét jusson kettesben egymásra.

A Piklor házaspár Házasságépítő hétköznapok címmel ötletekkel szolgált arra, hogyan lehet egy ünnepélyes ígéretet (nem) mindennapi módon megtartani. Az esküvői „igentől” épül a házasság – a szóban is benne rejlő „ház” alapja az Istennel való kapcsolatunk, melyre a következő jelképes szobák épül(het)nek: közös étkezés; „rád gondolok” sms-ek; „K2” – vagyis kiruccanás kettesben; MAT(T), azaz „a másik arc technikája”, avagy másképp látni a dolgokat; saját értelmezésű „szótár” egymás reakcióiról. Életszerű, humoros előadásuknak Szent Pál szeretethimnuszának keletkezési anekdotája adott keretet.

Minden előadást „párbeszélgetés” követett a gyönyörű időnek köszönhetően a kegytemplom környékén, majd a résztvevők együtt értékelték a tapasztalatokat az egynyelvű csoportokon belül.

A találkozó programját a családokért felajánlott kétnyelvű szentmisével zárták. A gyerekek a délelőtt folyamán készített kis lampionjaikkal vezették be az asszisztenciát, majd a Miatyánk imádkozásakor Zsolt atya odahívta őket az oltárhoz, hogy körülötte együtt imádkozzanak, mint egy nagy család, az Úr Jézussal.

Forrás és fotó: Temesvári Római Katolikus Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria