Emlékmű-avatással ünnepelte jubileumát a Romániai Magyar Cserkészszövetség

Külhoni – 2021. május 18., kedd | 16:42

A járvány miatt egy évvel később, 2021. május 15-én Gyergyószárhegyen emlékmű-avatással ünnepelte a Romániai Magyar Cserkészszövetség (RMCSSZ) alapításának 30 éves jubileumát: 1990. május 15-én vette kezdetét Gyergyószárhegyen az RMCSSZ alapító közgyűlése. Az emlékművet Kerekes László gyulafehérvári segédpüspök és Szatmári Szilárd református lelkész áldotta meg.

Ünnepi beszédében Bálint Lajos Lóránt, a Romániai Magyar Cserkészszövetség elnöke felidézte, hogy 1990-ben a romániai rendszerváltást követően indították újra a cserkészszövetséget. 31 évvel ezelőtt Gyergyószárhegyen gyűlt össze az az 52 személy, akik elláták kézjegyükkel a szövetség alapító okiratát. Ott tettek fogadalmat az első vezetők és az első cserkészőrsök. Az elnök kiemelte, hogy napjainkban az RMCSSZ Erdély és Románia legnagyobb bejegyzett és működő ifjúsági szervezete, ahol több mint 2500-an vesznek részt rendszeresen és aktívan foglalkozásokon, tevékenységekben; egyre több fiatal vállal vezetői szerepet a cserkészmozgalomban.

Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere, illetve Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke köszöntője után Potápi Árpád János, Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikáért felelős államtitkára beszédében kiemelte, hogy a magyar cserkészmozgalom célja a 20. és 21. században is egy olyan társadalom létrehozása, amely elkötelezett, felelősségteljes emberekből áll, és életrevaló fiatalokat nevel a hazának, akik megóvják környezetüket, odafigyelnek nemzetük jólétére, fejlődésére, és mindvégig megőrzik keresztény hitüket.

Az eseményen leleplezték a jubileumi emlékművet, amelynek gondolata 2015-ben fogalmazódott meg először. Négy kopjafát szerettek volna emlékhellyé alakítani, de akkor ezt nem sikerült megvalósítani, így 2019 őszén kezdtek ismét egy emlékhely kialakításán gondolkodni. A járvány idején sikerült végül az engedélyeket beszerezni. A négy kopjafát cserkészcsapatok adományozták 1995-ben, 2000-ben, 2005-ben és 2010-ben. Az emlékmű talapzata mészkőből készült, amelyen hét gránitlap található. Időkapszulát helyeztek el az emlékmű közepében, amiben részletesen leírták az alkotás történetét, technikai adatait, a támogatókat, egy példányt az engedélyekből is elhelyeztek benne, illetve összefoglalták az RMCSSZ 30 évét.

Kerekes László gyulafehérvári segédpüspök és Szatmári Szilárd csíkszeredai református lelkész áldotta meg az emlékművet. Kerekes László püspök elmondta, hogy a felavatott emlékhely a maga szimbólumaival a hitünk, reményünk és szeretetünk jele, ami megerősít bennünket, és lelkesít a további nagy tettekre. Szatmári Szilárd lelkész a mennyei Atya áldását kérte az emlékműre és mindarra, amit az jelent számunkra.

Az esemény keretében átadták a cserkészek által alapított kitüntetéseket is. Szent György-kitüntetésben részesült Potápi Árpád János, Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikáért felelős államtitkára és Szatmári Szilárd csíkszeredai református lelkipásztor. Az a személy részesülhet Szent György-kitüntetésben, aki hathatós és hosszú távú hozzájárulásával elősegíti a nevelői munka eredményességét. Továbbá Cserkészliliom kitüntetésben részesült Lőrinczi Zoltán, a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma nemzetközi ügyekért felelős államtitkára, aki nem tudott személyesen részt venni az eseményen. Cserkészliliom kitüntetésben az a személy részesülhet, aki egyedi támogatásával hathatósan hozzájárul a cserkészmozgalom építéséhez és az RMCSSZ céljainak megvalósításához. A cserkészvezetők és a cserkészek munkáját Puskás Lajos- és Dobri János-kitüntetésekkel köszönték meg.

Forrás és fotó: Romkat.ro

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria