Kopjafát állítottak a pálos rend tiszteletére Illyefalván

Külhoni – 2018. július 27., péntek | 13:32

Július 15-én, vasárnap az ökumenikus istentisztelet után, a 21. alkalommal megtartott Illés-napokon emlékeztek meg Illyefalván az egyetlen magyar gyökerű szerzetesrendről, a pálosokról.

Az egyházi szertartás végeztével Kacsó Sándor helyi római katolikus plébános köszöntötte a híveket és a hargitafürdői székhellyel Erdélyben újra megtelepedett pálos rend vezetőjét, Bátor Botond szerzetest.

Ezt követően Csáki Árpád történész beszélt a pálosok illyefalvi jelenlétéről. Elmondta, hogy a Boldog Özséb által az 1241–42-es tatárjárás után alapított pálos rend erdélyi jelenléte a reformációt követően közel másfél évszázadra megszakadt. Visszatérésükre csak a 18. század fordulóján került sor az erdélyi politikában nagy befolyással bíró katolikus székely főurak jóvoltából. Segítségükkel Tövisre és Illyefalvára telepedtek le 1701-ben. Ez utóbbi helységben májusban vették át Székely András irányításával a plébánia vezetését, és fogtak neki az anyakönyvezésnek. Működésük 87 esztendeje alatt rendházat alapítottak, új templomot építettek, és újraszervezték a sepsiszentgyörgyi plébániát. Áldásos tevékenységüknek a rend II. József által 1786-ban elrendelt feloszlatása vetett véget. Szántóik és kaszálóik egy része, valamint az 1775-ben öntött harang, az anyakönyvek és könyvtáruk bizonyos hányada a plébánia tulajdonába ment át, vagyonuk oroszlánrészét viszont a kincstár árverésen értékesítette.

A továbbiakban Józsa Lajos sepsiszentgyörgyi helytörténész a helyi levéltárban végzett kutatásai alapján egészítette ki a pálos rend illyefalvi jelenlétére vonatkozó ismereteket. Az elhangzottakból kiderült, hogy a gazdálkodáson kívül két malmot működtettek, és méhészettel, valamint selyemhernyó-tenyésztéssel is foglalkoztak.

Fodor Imre polgármester üdvözlő szavai és az emléklapok átnyújtása után Bátor Botond pálos szerzetes megáldotta az egykor itt tevékenykedő rendtársai emlékére a templom előtti téren álló kopjafát. A Szkridon Sándor keze munkáját dicsérő emlékjel állítására Józsa Lajos kezdeményezésére és anyagi hozzájárulásával kerülhetett sor.

Forrás és fotó: Székely Hírmondó/Romkat.ro

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria