Lelkigyakorlatos továbbképzést tartottak kántoroknak Csíksomlyón

Külhoni – 2020. március 5., csütörtök | 15:01

A Gyulafehérvári Főegyházmegye kántorainak idei lelkigyakorlatos továbbképzését az érsekség által meghirdetett Eucharisztia évének szellemében rendezték meg február 17. és 20. között a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Házban. A résztvevők új kórusműveket tanultak, orgonaépítők műhelyébe pillanthattak be, nem mindennapi orgonakoncertet hallgattak meg.

A Szentlélek segítségül hívásával, a Veni Sanctéval kezdődött a továbbképzés, amelyet Tamás József püspök, a zenei bizottság titkára nyitott meg a csíksomlyói kegytemplomban.

A lelkigyakorlat során az elmélkedéseket Dumitrescu Mihail-Titi lugosi plébános tartotta, aki saját gyermekkorát felidézve elmondta: papi hivatásának kialakulásában nem kis szerepe volt a családnak, amelyben felnőtt, illetve a plébánosának, aki mellett az oltár szolgálatára elindult. A testvérével, Emillel – aki kántorként szintén az Egyházat szolgálja már több évtizede – gyakran végeztek „házi miséket”, amelyek mind meghatározó építőelemei voltak papi hivatásának.

Kiemelte, hogy az Eucharisztia éve kapcsán, valamint a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra készülődve figyelmünket még inkább az Oltáriszentségre kell irányítanunk, hiszen liturgiánk középpontjában annak megünneplése áll. Korunk egyik fájdalmas jelensége az elöregedő, egyre fogyatkozó közösségek látványa a templomokban, ami lassan-lassan náluk is felüti a fejét. Keresztény életünk központja a templom, a plébánia, itt kapcsolódnak össze a hívek, itt alkotnak közösséget, itt válik láthatóvá az Egyház. Ismertetett a témában írott könyveket (James Mellon Egyházfelújítás, valamint  Michael White és Tom Corcoran Újraépítve című kötete), ízelítőt adva a bennük rejlő lehetséges  megoldásokból.

A továbbképzés szakmai irányítója Windhager Geréd Erzsébet Bécsben élő orgonaművész-karnagy volt. Idén a karvezetés-gyakorlat már nem csak szemléltetve, példákkal kiegészítve zajlott, hanem interaktivitásra törekedve minden résztvevő aktívan dirigált: előbb közösségben, majd egyenként vezényelte a kántorokból álló „egyesített” kórust…

Az idei továbbképzés során Geréd Vilmos, a kolozsvári Szent Mihály-templom nyugalmazott karnagya is tartott előadást Oltáriszentségről szóló énekeink címmel, röviden ismertette a magyar nyelvterületen az évszázadok során megjelentetett egyházi népének-gyűjteményeket, népénekeskönyveket, az Oltáriszentségről szóló fejezetek számszerű összehasonlításával.

A beszámolót teljes terjedelmében ITT olvashatják.

Forrás: Romkat.ro

Fotó: Balla László/Luxkeep

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria