Száz éve hunyt el Boldog IV. Károly magyar király – Megemlékezés Madeirán

Külhoni – 2022. április 3., vasárnap | 18:13

1922. április 1-én hunyt el madeirai száműzetésben IV. Károly király, akit II. János Pál pápa 2004-ben emelt a boldogok sorába. Halálának 100. évfordulója alkalmából április 1-jén püspöki szentmisét mutattak be Madeirán, a funchali székesegyházban, melyen Erdő Péter bíboros is részt vett. Az eseményről Nagy Norbert teológus, Zita királyné boldoggáavatási ügyének viceposztulátora írt beszámolót.

A tragikus sorsú, de a keresztény erényeket hősiesen gyakorló uralkodó halálának 100. évfordulójára népes nemzetközi zarándokcsoport érkezett a Portugáliához tartozó szigetre, hogy hálát adjon a szentéletű király példamutatásáért és imádkozzon mielőbbi szentté avatásáért. A magyar zarándokok között jelen voltak a Károly Imaliga magyarországi képviselői, Kovács Gergely elnök kíséretében, továbbá a Máltai Lovagrend képviselői, Szabadhegy Kristóf, valamint a Zita királyné boldoggá avatásáért alakult magyar egyesület képviselői Erőss Réka Mária vezetésével.

A megemlékezés a rózsafüzér elimádkozásával vette kezdetét március 31-én, melynek keretében Habsburg-Lotharingiai János szerzetespap, Károly és Zita dédunokája, tartott szívhez szóló és személyes hangvételű tanúságtételt. Ebből idézünk: „16 évesen került a kezembe Jean Sévillia Zita, a bátor császárné című könyve, melynek elolvasása egy kegyelmi fordulatot jelentett addigi életemhez képest. Így szóltam magamhoz: Te János! Károly és Zita egész életükben embertársaik boldogulásáért küzdöttek. Ezért a nemes célért még a szenvedést is vállalták. És te mit teszel? Te egy egoista, egy jólnevelt egoista vagy! Nem annyira önvád, sokkal inkább az ébredés pillanata volt ez számomra.” A dédunoka tanúságtételében arra biztatta a jelenlévőket, hogy kövessék Károly és Zita áldozatos példáját, és vállalják a keresztet embertársaikért.

Március 31-én este a madeirai székesegyházban ünnepélyes hangversenyre került sor, melynek megszervezéséért köszönet illeti Magyarország lisszaboni Nagykövetségét, valamint a funchali egyházmegyét. A madeirai filharmonikusokat Bogányi Tibor, a Pannon Filharmonikusok vezető karmestere irányította. Szabadi Vilmos nemzetközi hírű hegedűművész szólistaként működött közre.

A nagy sikerű, telt házas koncertet Kodály Zoltán Galántai táncok című darabja koronázta meg, melyet a közönség hosszan tartó tapssal jutalmazott. A koncertet követően a résztvevők megtekinthették a Habsburg Ottó Alapítvány által készített, Károly életét bemutató kiállítást.

A zarándoklat csúcspontja az április 1-én megtartott püspöki szentmise volt, amelyre a funchali székesegyház ismét teljesen megtelt zarándokokkal és helyi hívekkel.

A szentmise főcelebránsa Nuno Brás da Silva Martins helyi püspök volt, aki szentbeszédében Károly példamutató életéről és az első világháborúban tanúsított béketörekvéseiről elmélkedett. Károly királyt a nemzetek közötti béke és kiengesztelődés szelíd harcosaként írta le, akinek példája a mai háborús időkben különösen is nagy jelentőséggel bír.

A szentmisén koncelebrált Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, valamint számos püspök és pap.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Magyar Kormány képviseletében vett részt az ünnepségen.

A zarándoklat a montei templomban elmondott ünnepélyes hálaadással ért véget. Ez a városközponttól néhány kilóméterre fekvő, hegyi templom őrzi Boldog IV. Károly királyunk sírját. Az a tény, hogy az utolsó osztrák császár és magyar király végső nyughelye nem Bécsben vagy Budapesten, hanem egy kis atlanti-óceáni szigeten található, Károly lelki örökségének nemzetközi kitekintést ad. Őt, aki a népek kiengesztelődéséért élt és a felebaráti szeretet kiemelkedő példáját hagyta ránk, egy nép sem sajátíthatja ki magának.

Boldogként közbenjár minden háborúságot és igazságtalanságot elviselni kényszerülő hívő emberért.

Zita királynéval együtt világító példái ők a családi hűségnek és az áldozatos szeretetnek, amely mindenkit megillet, még az ellenséget is.

Erdő Péter bíboros, Habsburg György és Semjén Zsolt IV. Károly sírjánál

Károly királyunk liturgikus ünnepe Zitával való házasságkötésük napja (október 21). Ez arra ösztönöz bennünket, hogy imáinkkal Zita királyné boldoggá avatásáért is fohászkodjunk, aki hosszú földi élete során hitvestársként, édesanyaként és nagymamaként a házasélet szentségét, a család fontosságát és hit megtartó erejét hagyta ránk követendő örökségül. Ha Isten is úgy akarja, akkor talán egyszer Károlyt és Zitát házastársként együtt tisztelhetjük majd az Egyház oltárán, és kérhetjük támogató közbenjárásukat azokért a fiatalokért, édesanyaként és édesapaként a házasság szentségében szeretnék megélni Istentől kapott hivatásukat.

Szerző: Nagy Norbert teológus, viceposztulátor

IV. Károly sírhelye

Zita királyné boldoggáavatási eljárása 2008-ban indult el hivatalosan a Le Mans-i egyházmegyében, a helyi püspök jóváhagyásával; a boldoggáavatási eljárás az egyházmegyei szakasznál tart.

Isten Szolgálója Zita boldoggá avatásáért született egy ima, melynek terjesztését és imádkozását Erdő Péter bíboros 2020-ban hagyta jóvá.

Mennyei Atyánk, te Fiadnak, a mi Urunk Jézus Krisztusnak megaláztatása által megszabadítottad a világot; őt pedig, aki király volt, de értünk szolgává lett és odaadta életét sokakért, felmagasztaltad.

Add jóságosan, hogy szolgálódat, Zita királynét, Egyházad oltárain tisztelhessük. Benne a hitnek, a próbatételek idején is élő reménynek és a te isteni gondviselésedbe vetett rendíthetetlen bizalomnak csodálatos példáját adtad nekünk.

Add, hogy férjével, Boldog Károly királlyal együtt a házastársak számára a hitvesi szeretet és hűség példaképe, a családok számára pedig a keresztény nevelés tanítómestere lehessen. Zita királyné minden nehézség közepette kitárta szívét az emberek, különösen is a legszegényebbek felé. Add, hogy ezért mindenki számára a szolgálat és a felebaráti szeretet példaképévé válhasson.

Közbenjárásának segítségével hallgasd meg kérésünket (itt röviden megemlíthető a kérés). Ezt Krisztus, a mi Urunk nevében kérjük. Ámen.

Miatyánk, három Üdvözlégy, Dicsőség

Fotó: Nagy Norbert teológus, viceposztulátor; Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria