Szuromi Szabolcs előadást tartott a fenntartható fejlődést vizsgáló amerikai tudományos konferencián

Külhoni – 2018. november 3., szombat | 15:02

November 1-jén és 2-án tartották Pittsburgh-ben a „Fenntartható fejlődés céljai – műszaki és mérnöki kihívások” című konferenciát, amelyen a Pázmány Péter Katolikus Egyetem küldöttsége is részt vett.

Az Amerikai Vegyészmérnöki-, Építőmérnöki-, Gépészmérnöki-, és Villamosmérnöki Társaság közös rendezésében, az USA Mérnöki Szövetségének védnökségével, és az Amerikai Vegyészmérnöki Intézet vezetésével került sor a szimpóziumra, amelyen az Amerikai Egyesült Államok vezető mérnöki testületei képviseltették magukat. A tudományos eszmecsere a globális fenntarthatóság területét tárgyaló öt plenáris előadásra épült fel, melyekhez szekcióelőadások és szakmai diszkussziók kapcsolódtak. Alapvető újdonságot jelentett az éves konferenciasorozat történetében, hogy egy nem USA-beli intézmény a legmagasabb szinten képviseltette magát a találkozón: a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Laudato si’ Intézetének részvétele eddig hiányzó szempontokkal gazdagította a tudományos párbeszédet, kitérve az emberi méltóság, a morális felelősség, és a klasszikus értékek kérdéskörére, valamint mindennek a beillesztésére az elsődlegesen műszaki eszmecserébe.

Ennek az áttekintését szolgálta az első plenáris előadás, amelyre a szervezőktől Szuromi Szabolcs, a PPKE rektora kapott felkérést, és Az értékek védelme és fejlődése – a Laudato si’ enciklika értelmezése címmel tartotta meg beszámolóját. A PPKE rektora nemcsak áttekintést adott Ferenc pápa 2015-ben kiadott, a teremtett környezet védelméről és a fenntartható fejlődésről szóló enciklikájában felsorolt globális problémákról, hanem részletesen elemezte, hogy mi és miért tekinthető tényleges értéknek, és milyen módon védhetők meg hatékonyan ezek az értékek a 21. század változó társadalmi körülményei között.

Szuromi professzor kihangsúlyozta, hogy csakis azokat az értékeket tekinthetjük szilárd és tényleges értékeknek, amelyek a klasszikus erények kombinációjára épülnek (igazságosság, mértékletesség, lelki erősség, állhatatosság, béke, hit, hűség, józanság, önmegtagadás, szelídség, türelem, vallásosság). A fenntartható fejlődés területén végzett kutatások, oktatási programok és döntések középpontjában az emberi élet, az élet minősége és annak védelme kell, hogy álljon. Szuromi Szabolcs arra is felhívta a figyelmet, hogy az emberi élet megbecsülése és méltóságának külső biztosítékai világviszonylatban alapvető és jelentős eltéréseket mutatnak. Éppen ezért hangsúlyozta, hogy a Római Birodalom elérte jogi, társadalmi, gazdasági, és ellátó rendszereinek határát az 5. század közepére; ugyanez igaz a 11-12. századtól kikristályosodott rendszerekre, amelyeket mind a mai napi használunk. Így elengedhetetlen egy, az emberi életet és annak értékét a középpontba helyező új, átfogó rendszer kialakítása, amely egyszerű, hatékony, és figyelemmel van az emberi személy, a társadalom, a jogrendszer, az egészség megőrzését segítő rendszerek, a környezet, a szűkös energiaforrások, és az ökológia komplex összhangjára. Ahhoz azonban, hogy ez az összhang – a különböző tudományterületeken elért új eredmények felhasználásával – megteremthető lehessen, új alapelvekre van szükségünk, amelyeknek a klasszikus értékekre, azaz végső soron az erényekre kell épülniük. A PPKE rektora mindezek kapcsán rámutatott a Szentszék, az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériuma egyedülálló szakmai és nemzetközi tevékenységére, továbbá a PPKE új, fenntartható fejlődés MA képzési programjának fontosságára.

A további négy plenáris előadást Heriberto Cabezas moderálása alatt – aki nemcsak az évente megrendezett konferencia szervezőbizottságának elnöke, hanem a PPKE Laudato si’ Intézetének társelnöke is – Cristina Contreras Casado (Harvard University), William Colglazer (American Association for the Advencement of Science), Joe Lima (Schlumberger Limited, Houston, Texas), és Bill Kelly (American Society of Civil Engineering) tartotta.

Forrás és fotó: PPKE Rektori Hivatal

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria