Világosító Szent Gergely-búcsút ünnepeltek Szamosújváron

Külhoni – 2018. június 18., hétfő | 19:20

Az örmények apostola, Világosító Szent Gergely emléknapjához kapcsolódva, június 16-án tartották Szamosújváron az erdélyi örmények búcsúünnepét.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

Szamosújvár örmény alapítású település, ahol ma is őrzik az ehhez kötődő tárgyi és kulturális emlékeket. Az egykori örmény lakosok leszármazottai közül többen megtartották az örmény katolikus rítust. A főtéren álló Szentháromság-templomban a helyi közösség minden évben megünnepli Világosító Szent Gergely emléknapját, és a búcsúra az ország több pontjáról, de még külföldről is összesereglenek mindazok, akik örmény leszármazottnak tudják magukat.

Az ünnepen idén részt vettek: Miguel Maury Buendía érsek, nuncius; Datev Agopian örmény gregorián apostoli érsek; Jakubinyi György gyulafehérvári érsek, az örmény katolikus ordináriátus apostoli kormányzója; valamint világi méltóságok is.

A helyi örmény katolikus általános helynök, Szakács Endre celebrálta Szent Liturgia előtt Jakubinyi György köszöntötte az egybegyűlteket. A homíliát Miguel Maury Buendía mondta. A Szent Liturgia örmény nyelvű énekeit a helyi kórus énekelte, Molnár Árpád kísérte orgonán; szólót énekelt Török Szilvia.

A liturgia után kulturális programok várták az ünneplőket: a szamosújvári örmény származású Szongott Kristóf alakját elevenítették fel egy konferencián, majd Puskás Barna Örményországban készült fényképeiből készült kiállítást tekinthettek meg az érdeklődők. Az ünnepség záróprogramja a Tiberius kvartett koncertje volt a Szentháromság-templomban.

Világosító Szent Gergely (260 körül–330 körül) Örményország apostola és első püspöke. Legendás elemeket is tartalmazó életrajzát az 5. században írták.

A nemesi családból származó Gergelynek fiatalon el kellett menekülnie hazájából; Caesarea Mazacában (ma Kayseri, Törökország) tanult. Feleségül vett egy Julitta nevű keresztény lányt. Két fiúk született: Arisztakesz és Vártán. Gergelyt valószínűleg Caesareában szentelték pappá.

Visszatérve Örményországba hozzákezdett a keresztény hit terjesztéséhez. Azonban mint egy néhai lázadó herceg fia nemkívánatos személy volt az örmény királyi udvarban. Tiridatész király ráadásul jó kapcsolatban volt Diocletianus császárral, az ő katonái segítségével foglalta el a trónját. Az örmény király üldözte a keresztényeket, Gergelyt is elfogták. Hittagadásra akarták kényszeríteni, sikertelenül. Ezért a király parancsára mély verembe vetették, és súlyos kínzásokat szenvedett el. Életrajzírója szerint tizenöt évet töltött a hat és fél méter mély kút fenekén.

Kiszabadulása és az örmények megtérése csoda következménye volt. Tiridatész király ugyanis feleségül akarta venni Szent Hripszimét, aki a római birodalomból menekült Örményországba a keresztényüldözés elől. Mivel a szűz lány ellenszegült, a király kivégeztette, ám utána megőrült: éjszakánként farkasüvöltéssel bolyongott a palotában. Minden orvos kudarcot vallott, nem tudták meggyógyítani az uralkodót. A király nővére álmában kinyilatkoztatást kapott, hogy egyvalaki tudja megmenteni a királyt: Gergely. Azonnal kihozták a börtönből, és valóban meg is gyógyította Tiridatészt.

A király ezután megtért, megkeresztelkedett, és a népét is keresztény hitre segítette Gergely vezetésével, aki a kappadókiai Cezareába ment, hogy püspökké szenteljék (314). Gergely püspök tizenkét egyházmegyét és számos plébániát alapított. Gondoskodott a helyi papság képzéséről. Ekkor még a szír és a görög nyelvet használták, mivel az örmény ábécét csak száz évvel később, Szent Meszrop alakította ki.

Gergely fiait is hazarendelte a király. Arisztakesz remeteként élt, s csak nehezen engedelmeskedett. Hazatérve püspökké szentelték, és Gergely segédpüspöke lett, a niceai zsinaton is részt vett. Gergely idővel visszavonult, és Arisztakesznek adta át a püspöki hivatalt. Mivel hamarosan meghalt, a másik fiú, Vártán lett Gergely utóda.

Világosító Szent Gergely két fiát is szentként tisztelik az örmény egyházban.

Forrás
Diós István: A szentek élete
Wikipédia

Forrás: Romkat.ro

Fotó: Molnár Tibor

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria