Újabb kiadvány jelent meg a Szombathelyi Egyházmegyei Levéltár gondozásában

Kultúra – 2019. július 29., hétfő | 15:14

Kiadvány ismerteti a Vasvár-Szombathelyi Székeskáptalan Magánlevéltárában fellelhető iratokat a kutatók és érdeklődők számára. Az iratanyag rendezése hosszú folyamat eredménye volt, ugyanis a levéltár a második világháborúban jelentős károkat szenvedett.

A Szombathelyi Egyházmegyei Levéltárban mintegy kétéves munkát követően idén év elején fejeződött be a Vasvár-Szombathelyi Székeskáptalan Magánlevéltárának rendezése. A levéltár – mely korábban a székesegyházban volt elhelyezve – a második világháborús bombázások során ugyanis súlyos károkat szenvedett, melyeket azóta sem sikerült megnyugtatóan helyreállítani. E munka eredményeként látott napvilágot az a kiadvány, mely nemcsak ismerteti a rendezett iratanyagot, ezzel segítve a kutatók munkáját, de röviden kitér a káptalan, annak magánlevéltára és a rendezés történetére is.

2017-ben volt pontosan 800 éves a vasvári káptalan első ismert oklevélszövege, mely évfordulón kezdte meg a rendezés előmunkálatait Janzsó Miklós, a levéltár volt munkatársa. Mivel Janzsó Miklós időközben elhagyta az intézményt, a rendezést már Tangl Balázs végezte el, aki jelen repertórium szerzője is. A munka azonban egy szélesebb levéltári projekt részét is képezte, melynek célja egy új fondjegyzék elkészítése, mely előreláthatólag idén őszre készül el.

A Vasvár-Szombathelyi Székeskáptalan Magánlevéltára összesen 399 doboznyi és 97 kötetnyi irata az egyházmegyei levéltár egyik legértékesebb iratanyaga. Jóllehet itt találhatóak középkori oklevelek is, az iratok döntő hányada a 18. századtól kezdve maradt fenn. Így a hivatalos levelezések és jegyzőkönyvek mellett találhatóak itt fontos birtokperek iratai, egyházlátogatási jegyzőkönyvek, országgyűlési iratok, kanonokok kinevezései és hagyatéki iratai. Az iratok nagyobb része azonban elsősorban gazdasági jellegű. A káptalannak egészen 1945-ig három nagyobb uradalma is volt, de egyben ők felügyelték számos egyházmegyei intézmény gazdálkodását is. Így a káptalan látta el a szeminárium vagy a híres kőszegi Kelcz-Adelffy Árvaház felügyeletét, de ehhez hasonlóan a székesegyházét, a papi nyugházét, a püspöki iskoláét és az egyházmegyei nyomdáét is. Szintén a káptalan kezelte szinte valamennyi egyházmegyei alapítványt – elsősorban a segélyalapokat –, valamint számos magánszemély különböző ösztöndíj-, segély-, tanítói és intézményi alapítványát.

A rendezés során több izgalmas irat is előkerült, így például egy korábban ismeretlen középkori oklevél, de egészen különleges felfedezés volt Bárdossy László szombathelyi származású, 1946-ban kivégzett magyar miniszterelnök kézirataira találni. Az angol fogságban tett vallomásainak és perén elmondott védőbeszédének kéziratai kalandos úton jutottak Szombathelyre, ahol egy 19. századi birtokszámadás iratai közé voltak elrejtve.

A rendkívül gazdag iratanyag nemcsak egyház- és helytörténeti, de társadalom- és gazdaságtörténeti szempontból is rendkívül értékes.

Forrás és fotó: Szombathelyi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria