A kereszténység a kezdetek óta jelen van Indiában – Missziós előadás Szentgotthárdon

Megszentelt élet – 2017. október 7., szombat | 19:35

Az indiai kereszténységről tartott előadást október 4-én Fernandes Loyd verbita szerzetes a szentgotthárdi Refektóriumban.

A családszeretet és az emberek szeretete a legfontosabb – talán így lehetne összefoglalni egy mondatban Fernandes Loyd SVD vasvári káplán csaknem egyórás előadását, melyet a Kereszténység Indiában címmel tartott Szentgotthárdon. A verbita szerzetes a Keresztény Megmozdulások Egyesülete meghívásának eleget téve diavetítéssel egybekötött korképet festett a mai Indiában élő keresztényekről, a keresztény családok mindennapjairól.

Mintegy félszázan tettek tanúságot Jézusba vetett hitükről zenés, dicsőítő dallal Lőrincz Gábor kántor vezetésével, majd Schultz Antal, a KeMeSZe elnöke köszöntötte a megjelenteket.

A négy esztendeje hazánkban élő káplán bevezető mondataiban megjegyezte: Indiáról egész nap lehetne beszélni, oly nagy ország, harminc államból áll. Egy embernek négyféle nyelvet kell ismernie ahhoz, hogy az ország minden szegletében megértethesse önmagát. A háromféle vallásnak háromféle nyelvezete van, így már a beszédről is megismerszik, hogy ki mely vallás követője.

Az előadáson elhangzott, a keresztény hit nem új keletű Indiában, hiszen már a „kétszer is kételkedett” Szent Tamás apostol eljutott az országba – Indiában végzett apostoli tevékenysége révén a dél-indiai keresztények az úgynevezett szíriai irányzatot követik, aminek két ága alakult ki: a keleti (káldeus) és a nyugati (antiochiai) kereszténység. Az apostol által alapított egyik legnagyobb mai egyház neve a szír-malabár katolikus egyház. 

A történelem során több hatalom is gyarmatosította az országot; a 16. században érkezett Ázsiába Xavéri Szent Ferenc, akit igen nagy tisztelet övez az indiai keresztények körében. 

Előadásában a verbita pap hangsúlyozta, az Indiában élő keresztények közösen végzett reggeli imával kezdik a napot, mely egymásnak adott áldással ér véget. Minden este közös imádságra gyűlik össze a család minden tagja a házioltárnál, ez idő alatt „megszűnik” a ház körüli munka.

Fernandes Loyd rámutatott, nem véletlen, hogy a mennyei Atya világosságot és sötétséget egyaránt teremtett – lehetőséget adott a munkára és a pihenésre, lehetőséget adott a mindennapi találkozásra, amellyel élnünk kell, akár mindennap.

A humorral átszőtt előadást Pácz Gábor hitoktató köszönte meg a jelenlévők nevében.

Forrás és fotó: Szombathelyi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria