Akik a földön röpködnek – A szegénygondozó nővérek megkapó pillanatai

Megszentelt élet – 2019. február 1., péntek | 18:58

A 37. Magyar Sajtófotó Pályázaton, amelynek eredményét január 28-án, hétfőn hirdették ki Budapesten, elismerésben részesült Komka Péternek, az MTI munkatársának fotósorozata is, amely a Ferences Szegénygondozó Nővérek mindennapjaiba ad bepillantást.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A Ferences Szegénygondozó Nővérek rendje, amely a több mint 800 éve működő ferences rend családjának magyar hajtása, 2017-ben ünnepelte alapításának 90. évfordulóját.

A Ferences Szegénygondozó Nővérek Kongregációját (Sororum Franciscanium Pauperibus Succurrentium – SFPS) 1927-ben, Egerben alapította Oslay Oswald ferences tartományfőnök Páhok Mária Franciska és Kroumann Mária Magdolna segítségével, ferences világi rendi lányokból.

Magyarország akkoriban a „hárommillió koldus” országa volt, és Oswald atya felismerte, hogy a szegénységen csak közös összefogással lehet úrrá lenni. Szegénygondozási rendszere az „egri norma” nevet kapta, melyben egyesítette az állam, a társadalom és az Egyház erőit. A koldulást hatóságilag betiltották, a szegényeknek szánt adományokat összegyűjtötték, és a szegénygondozó nővérek osztották szét a rászorulók között. A nővérek keresték fel a szegényeket, és segítették őket, ahogy tudták: takarítottak, meszeltek, ebédet osztottak, gyerekeket táboroztattak, gondozták és ápolták az elesetteket.

A szétszóratáskor 42 házban több mint 200 nővér szolgálta a szegényeket. Ma mintegy tizedennyi a rend létszáma, közülük tízen örökfogadalmasok. Esztergomban, Szécsényben, illetve Siófokon vannak jelen kis családias közösségekben, alapítóik szellemében tevékenykedve.

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége Fotóriporterek Szakosztálya által meghirdetett sajtófotó-pályázat díjazott képeiből április 4-én nyílik kiállítás a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban.

Forrás: MTI, Magyar Kurír

Fotó: MTI

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria