Hogyan készüljünk fel egy zarándoklatra? – 5+1 jótanács Orosz Lóránt ferencestől

Nézőpont – 2021. augusztus 19., csütörtök | 13:34

Magyarország legnagyobb római katolikus búcsújáróhelye, Mátraverebély-Szentkút évente 200 ezer zarándokot fogad. A kegyhelyigazgató, Orosz Lóránt OFM ahhoz ad tanácsokat, hogyan készüljünk fel a lelki útra.

A zarándoklat egy aktív meditációs gyakorlatnak is tekinthető, amely során a test és a lélek egyaránt erősödik. Egyéni áldozatvállalás, amikor előre meghatározott szándékkal elindulunk egy szent helyre, hogy találkozzunk Istennel. A zarándok elindulhat hite megerősítésért, más gyógyulásáért, hálából, elcsendesedés vagy akár változás iránti vágyból, egy biztos, más emberként tér haza.

1. Lépjünk túl egy kicsit a saját határainkon!

Fontos a cél gondos kiválasztása, több szempontból is: helyszín, távolság, szállás. A zarándoklat természeténél fogva áldozattal jár, vagy legalábbis kényelmetlenségekkel: feltöri a cipő a lábunkat, gyalogos zarándoklatnál ki vagyunk téve az időjárásnak, és néha a társakat sem könnyű elviselni. De pont ez az áldozat az, ami a zarándoklat egyik fontos értékét adja: áldozatot hozok Istenért, akit szeretek.

2. Csoportosan vagy egyedül? Mivel?

Ez teljesen az egyéntől és lelki állapotától függ. Számomra a zarándoklat klasszikus formája a csoportos gyaloglás, amikor nem kerüljük ki a településeket, hanem megállunk a templomoknál, kereszteknél, keresve a találkozást a helyiekkel, akik ezt igénylik is.

3. Szándék felajánlása

Mi egy zarándoklat célja? A szent helyre való megérkezés és ott az Istennel való együttlétben a hit növekedése. De mindig kell hogy legyen lelki célja a zarándoklatnak, és erre lelkileg is fel kell készülni. Mit szeretnék az Úrnál letenni, vagy mit szeretnék meghálálni, esetleg kérni? A zarándoklatot föl lehet ajánlani bármilyen morálisan jó cél érdekében, saját magunkért vagy másokért, élőkért vagy holtakért.

4. Lelki ráhangolódás

Érdemes jó néhány nappal indulás előtt minden napot elmélkedéssel kezdeni, vagyis egy kicsit több időt szánni az Istenre. A zarándoklat idején legyünk lehetőleg „offline”, ez segít az összeszedettségben. A katolikusok számára a zarándoklat a teljes búcsú megszerzésével járhat, saját maguk vagy egy halottjuk számára. Ehhez szükséges a kiengesztelődés Istennel, saját magunkkal, az embertársunkkal és a teremtett világgal. Ennek rendes formája a gyónás, illetve a zarándoklat céljául szolgáló kegyhelyen a szentmisén való részvétel, valamint az ima az Egyház szándékára.

5. Mire számíthatunk?

Kilépve a mindennapi kötöttségek közül számtalan felismerés, felszabadító élmény, sorsfordító találkozás vár ránk egy zarándoklaton. Nagyrészt tőlünk függ, hogy utunk hogyan sikerül: hogyan fogadjuk a testi és lelki megpróbáltatásokat, hogyan viseljük el a zarándoktársakat stb. A Jóisten minden zarándoknak jól tömött mértékkel adja a kegyelmeket, ha ők erre készek.

+1. Ide érdemes zarándokolni (a teljesség igénye nélkül):

Belföldön: Mátraverebély-Szentkút, Máriapócs, Pálosszentkút, Szeged-Alsóváros, Máriagyűd, Máriaremete (Budapest).

Külföldön: Szentföld, Róma, Santiago de Compostela, Loreto, Lourdes, Fatima, Częstochowa, Máriaradna, Csíksomlyó, Lőcse, Sasvár, Mariazell, Doroszló.

Forrás: Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely

Fotó: Merényi Zita

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria