Húsvét: az örök élet reménye – Gájer László személyes hangvételű videoblog-üzenete (3. rész)

Nézőpont – 2020. április 13., hétfő | 20:01

Gájer László, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának tanszékvezető egyetemi tanára szerkesztőségünk megkeresésére személyes hangvételű videobloggal szólítja meg a híveket a járvány idején: olyan kérdésekről elmélkedik, amelyek ebben a nehéz időben reményt adnak, segítenek befelé tekinteni, ugyanakkor kitekinteni a bezártságunkból.

Hogyan bontakozhat ki rajtunk keresztül Isten akarata a járvány idején? Mire hív Isten, hogy termékeny legyen ez az idő? Gájer László szentírási részeket, gondolatokat ajánl elmélkedésre, hogy Isten akarata valóban tevékeny legyen bennünk egy olyan időben, amikor nagyon kevés lehetőségünk van a látható tevékenységre.

Húsvétvasárnap a Zsidókhoz írt levél negyedik fejezetéből olvasott. „Nem olyan főpapunk van ugyanis, aki ne tudna együttérezni erőtlenségeinkkel, hanem olyan, aki hozzánk hasonlóan mindenben kísértést szenvedett, de a bűntől mentes maradt” (Zsid 4,14). Húsvét a velünk együttérző, a velünk szolidáris Krisztus megünneplése. Ezekben a napokban, a szent három nap során átelmélkedtük az ő kereszthalálát és feltámadását, és valahogy a hívő ember mindig egyfajta megkönnyebbülést érez húsvétvasárnap, valamifajta belső felszabadulást, hiszen átimádkozta Jézus halálát, szinte vele együtt halt meg, és átimádkozta az ő feltámadását is, szinte vele együtt támadt fel. Ennek az örömében vagyunk most.

Valami történt a szemünk előtt. Ez a történelem. Ezek az események Jézus életének az eseményei. Ezekről az eseményekről a tanúk, az evangéliumok beszámolnak; ezek azok az események, amelyek a szemünk előtt zajlottak. Láttuk Jézus megtestesülését, láttuk az ő gyermekségét, láttuk a tanító Jézust, láttuk az ő halálát és feltámadását. Ezek azok az események, amelyek itt az időben, az emberiség történetében zajlottak le. Egy ember története ez a történelemben, az események között – talán a történeti események középpontjaként.

Azonban az emberi történelem mint sík rejt maga mögött egy másik történetet is, amelyet üdvösségtörténetnek hívunk. Ez a történet az, ami nem a szemünk előtt zajlik, amely már a hitünk számára bontakozik ki, és ha Jézus életének az eseményeit nézzük, akkor az üdvösségtörténet gazdagítja ezeket az eseményeket. Mert tudjuk, ezt a másik, ezt a történelem fölött zajló történetet nézve, hogy Jézus halála nem csupán egy ember evilági elmúlása volt, hanem üdvözítő kereszthalál; hogy Jézus feltámadása nem csupán egy csodás jelenség volt, ami megmagyarázhatatlan, hanem az örök élet meghirdetése mindannyiunk számára, az örök élet dicsőséges hírüladása.

A harmadik videót jelen írással egy időben közreadjuk. A videók heti rendszerességgel, hétfőn este lesznek elérhetők a Magyar Kurír YouTube-csatornáján.

Fotó: Merényi Zita

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria