Laptop és szívhangok – Nők a bionika területén

Nézőpont – 2022. április 28., csütörtök | 9:01

A lányok napja szókapcsolatról sokaknak talán a nővé válás és anyaság, esetleg magassarkú cipők és szemhéjfestékek jutnak eszébe. Pedig ennél szokatlanabb témákat tartogat a 12–19 éves lányok számára ez a természettudományos pályákat népszerűsítő kezdeményezés, amelyet idén április 28-án rendeznek meg.

Ha szakmai előmenetelről vagy karrierről esik szó, a lányok és nők esetében hamar szóba kerül a család és a munka összeegyeztethetősége. Minden nő keresi az egyensúlyt, de édesanyaként talán még nehezebb megtalálni.

A lányok napjához kapcsolódóan bemutatjuk Zsedrovitsné Gőcze Krisztinát, aki a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán (Pázmány ITK-n) végzett, és fiatal nagycsaládos édesanyaként egyensúlyozik a család-tanulás-munka háromszögben.

– Hogyan képzelted a jövődet kislány korodban?

– Azt már korán tudtam, hogy szeretnék családot és gyerekeket. A pályaválasztásról viszont csak a középiskolában kezdtem el gondolkodni.

– Mikor jöttél rá, hogy a műszaki pálya vonz és miért választottad a Pázmány ITK-t?

– Hatosztályos gimnáziumba jártam a győri Apor Vilmos Katolikus Iskolába, ahol nagyon megszerettem a biológiát és az informatikát. Szüleim orvosok, így láttam a hivatásuknak a szép és a nehéz részeit is. Az elméleti oldalát nagyon érdekesnek tálaltam, de úgy éreztem, hogy a gyakorlati részeket nem tudnám végezni. Az informatikát bár szerettem, de annyira nem éreztem magam „csak” műszaki beállítottságúnak, hogy például programozónak menjek. Az utolsó gimis évemben ajánlotta egy ismerős lány a Pázmányt, ő akkor már a második évét végezte az Információs Technológiai és Bionikai Karon, és örömmel mesélte, hogy mennyire szeret ide járni, milyen családias a hangulat és – nem utolsósorban – itt bionikával, azaz a biológiát az elektronikával ötvöző tudományterületekkel is lehet foglalkozni. Nekem ezenkívül az is örömet okozott, hogy sok a hívő oktató és diák, és voltak keresztény közösségépítő programok is. Így kerültem a Pázmány ITK-ra, és 2004-ben Budapesten, a vadonatúj, Práter utcai épületben kezdhettem az egyetemet.

– Mi lett a fő érdeklődési területed?

– A diplomámat a magzatiszívhang-figyelő jeleinek feldolgozásából írtam, Kovács Ferenc professzor úr csoportjában.

– Magzatiszívhang-figyelő jeleinek feldolgozása – pontosan mit takar ez?

– Készült egy magzati szívhangot hallgató eszköz, aminél érzékeny mikrofonos vizsgálófejjel történik a hang felvétele. Ehhez fejlesztettünk egy algoritmust, ami automatikusan képes megtalálni bizonyos rendellenes mintázatokat a szívhangban. Ha az anyuka otthon hallgatja vele a babája szívhangját, a hangfelvételt az eszköz elküldi az orvosnak, megjelölve rajta a lehetséges rendellenességeket. Így hamarabb kiderülhetnek egyes szívproblémák, és hamarabb kerülhet sor a kezelésükre születés után.

– Hogy alakult az életed, miután megszerezted a diplomádat?

– Férjemmel az ITK-n ismerkedtem meg, egy gyakorlati csoportban kezdtünk első évben. A diploma utáni nyáron házasodtunk össze, és ősszel kezdhettem dolgozni a Richter Gedeonnál egy kisállat-MRI-vel foglalkozó csoportban. Ezt a munkahelyet egyébként az ITK révén szereztem, mert első körben innét kerestek embereket. A férjem diploma után a kar doktori iskolájában folytatta tanulmányait, most egyetemi docens.

– Van-e kapcsolatod gyerekek mellett a munkával, kutatással, mennyire tudtad folytatni a munkádat, a tanulást?

– Három évet dolgoztam az első kislányunk születése előtt, majd amikor ő hároméves lett, még egy rövid időre még visszatértem dolgozni, de azóta folyamatosan otthon vagyok. Most éppen a legkisebbel, Andrissal, aki két hónapos. Rajta kívül három lányunk van, kilenc, öt és két évesek. Az itthoni teendők mellett 2021 őszén elkezdtem a Pázmány ITK és a finnországi HiDucator cég által közösen szervezett „Biológiai adatelemző” 2 féléves online posztgraduális képzést, amiből eddig egy félévet sikerült befejeznem, a másodikat kicsit halasztanom kellett a baba miatt.

– Elégedett vagy, sikerült megvalósítani a gyerekkori álmodat?

– Úgy érzem, hogy minden a legjobban alakult eddig az életemben, és amikor bizonytalanságban voltam, akkor Isten segített és gondoskodott rólam.

– Milyen terveid vannak még?

– Szeretnék Andris hároméves koráig itthon maradni és közben befejezni az online képzést. Utána még nem egészen tudom, mi lesz, az egykori munkacsoportomat átszervezték, így mindenképp valami újba kell majd belevágnom. Ezért is kezdtem el a tanulást, hogy akár a régi munkahelyen is tudjak új dolgok felé lépni.

– Miért ajánlanád a bionika területét pályaválasztás előtt álló lányoknak?

– A bionika több tudományág alapjaira épül, így ha valakinek hozzám hasonlóan vegyes az érdeklődési köre, akkor itt könnyen találhat számára érdekes témákat, később pedig izgalmas, kreatív munkahelyet.

Forrás és fotó: PPKE ITK

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria