Vállaljuk a világ előtt, hogy katolikusok vagyunk – Elindult az EWTN magyar adása a Bonum TV-n

Nézőpont – 2018. szeptember 3., hétfő | 19:57

Augusztus 15-én, Nagyboldogasszony ünnepén elindult az amerikai EWTN (Eternal Word Television Network – Örök Ige Televíziós Hálózata) magyar nyelvű adása a Bonum televízión. Jakab Péterrel, az EWTN Médiamisszió vezetőjével beszélgettünk.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

– Az EWTN-t 1981-ben alapította a nagy tiszteletnek örvendő amerikai ferences örökimádó nővér, Angelica anya, aki 2016. március 27-én, húsvét vasárnapján hunyt el, 92 éves korában. A csatorna a legnépszerűbb katolikus tévécsatorna, ma már 268 millió nézője van szerte a világon. Mit kell tudnunk az alapítóról?

– Angelica anya élete középpontjában az Oltáriszentség imádása állt. Rita Rizzo néven született 1923. április 20-án az Ohio állambeli Cantonban, olasz bevándorló családban. Édesapja elhagyta a családot, édesanyja pedig, aki ezután depressziótól szenvedett, elvesztette az állását. A fiatal lány úgy végezte el iskoláit, hogy közben alkalmi munkákat vállalt. Nagyon szép fiatal lány volt. Tizennyolc éves korában azonban erős gyomorfájdalmak kezdték kínozni, ágynak is esett. Ekkor valaki azt javasolta neki, hogy imádkozzon Lisieux-i Kis Szent Terézhez. Rita – bár az orvosok tehetetlenül álltak betegsége előtt – az imádság után meggyógyult. Megtért, és belépett a ferences rend női ágába, a clevelandi örökimádó klarissza nővérekhez. 1955-ben egy nap a kolostor takarítása közben súlyos balesetet szenvedett. Megműtötték a gerincét, fennállt a veszély, hogy mozgásképtelen marad. A műtét előtt azt ígérte az Úrnak, ha továbbra is képes lesz járni, kolostort alapít Alabamában, hogy evangelizáljon a fekete lakosság körében. Így is történt. A kolostorban kiemelt szerepe volt az Oltáriszentség imádásának, ami a klarisszáktól nem áll távol. Angelica anyának rendkívül jó volt a kommunikációs képessége, minden eszközt megragadott, hogy evangelizáljon. Kezdetben kis füzeteket jelentetett meg a nővértársaival egyetemben. Közben televíziós műsora is lett egy helyi adón. 1978-ban fordulat következett be az életében. A televíziós társaság, amely foglalkoztatta, leadott egy istenkáromló filmet. Angelica anya tiltakozott ez ellen, és azzal fenyegetőzött, hogy átmegy egy másik társasághoz. Az igazgató ekkor azt mondta neki: „Ha elmész innen, nem lesz helyed többé a televízióban.” „Akkor csinálok magamnak egy saját televíziót” – válaszolta. Az igazgató kinevette, annyira lehetetlennek látszott ez. Angelica anyának és nővértársainak volt kétszáz dollárja, meg egy romos sufnija. Ebből létrehoztak egy stúdiót, majd adományok révén Angelica anya létrehozta az EWTN-t. Napjainkban ma már 268 millió háztartásba jutnak el a csatorna műsorai, az egyik legnépszerűbb tévécsatorna a világon, nem csak a katolikusok körében.

– Angelica nővér egyik mottója így hangzott: „Ha nem tesszük meg azt, ami nevetséges, Isten nem teszi meg azt, ami csodás.” Ennek szellemében vágott bele üzleti terv, tőke nélkül az önálló katolikus tévécsatorna működtetésébe.  Önök könnyebb helyzetben vannak, hiszen már van egy működő tévéjük, szembe kell nézniük viszont egy, a kereszténységgel, hittel közömbös társadalommal…

– A reményünket mi is Istenbe vetjük. Ez a remény mindig jelen van, akkor is, amikor tárgyalunk a piaci körülmények között. A magyar médiapiacot nem kell különösebben bemutatnunk, jelentősen eltér még a régiós országok tévécsatornáitól is. Jellemző rá az elutasítás a katolikus médiával, tartalommal szemben, egyáltalán mindazzal, ami összefügg a hittel. Minden mást belevesznek a csomagkínálatokba – filmeket, életmódra vonatkozó tanácsokat, gasztrót, csak ne a hittel legyen kapcsolatos. Ezzel valóban meg kell küzdenünk, de nem panaszkodom, mert az elmúlt nyolc évben jó viszonyt alakítottunk ki a szolgáltatókkal. Megértjük az ő piaci helyzetüket is, azt, hogy versenyeznek egymással az előfizetőkért. Ami minket illet, az tény, hogy a Bonum TV közel másfél millió háztartásban van jelen. Ezt azért sikerült elérnünk, mert áttörtük a katolicizmussal, a hittel szemben meglévő gátat. Az is igaz, hogy szűk mezsgyén mozgunk, a kérdés, hogy miként tudnánk szélesíteni ezt a közösséget. Az amerikaiak szerint mi vagyunk a legkatolikusabb tévécsatorna, mert napi öt misét közvetítünk. Az EWTN-n reggel hétkor van egy mise, amit leadunk a Bonumon. Amit mi látunk, az, hogy Magyarországon óriási éhség van az emberekben a hit iránt, egyes településeken hosszú hetekig nincsen szentmise. Sok helyen szólnak rádiók, de vannak olyan települések, ahol nincsen rádió. A Bonum lefedettségének köszönhetően viszont ott van minden településen. Így lehetőségünk volt bemutatni Angelica anyát, elmagyarázni, hogy miről szól az EWTN, az Örök Ige televíziója.

– Miről is?

– Az EWTN műsorstruktúráját alapvetően meghatározza az alapító Angelica anya lelkisége. Először is a szentségimádás, az Oltáriszentség központba helyezése. Ez alapvetően fontos volt Angelica anya számára. Nem jöhetett volna létre szinte a semmiből az EWTN, ha ő nem vallotta volna azt, amit az előbb idézett tőle: „Ha nem tesszük meg azt, ami nevetséges, Isten nem teszi meg azt, ami csodás.” Ez a fajta remény, az Istenre való végtelen ráhagyatkozás nem tudott volna megvalósulni, ha az ő életének – és a rendjének – a középpontjában nem az Eucharisztia van. Ez számunkra nagyon fontos.

Rögtön emellett ott van az életvédelem, nem kell különösebben magyarázni, hogy miért volt ez annyira lényeges Angelica nővérnek Amerikában, amikor az ő idejében egyes államokban akár a kilencedik hónapban is el lehetett végezni az abortuszt. Fulton Sheen érsekkel együtt létrehoztak egy komoly életvédő mozgalmat. Angelica anya a műsoraiban nagyon egyszerűen, közérthetően beszélt, az életből hozott példákat. Már nem élt, amikor eljutottam a csatorna központjába, de azóta is az ő személyes karizmája hat át minden műsort, legyen szó bármilyen témáról.

A magyar a hatodik nyelv, amelyen elindult az EWTN. Összesen 145 országban működik. Egy szerkesztőség életében rendkívül fontos, hogyan rakjuk össze a műsorokat, a mondatokat. Mindezek fölött ott lebeg Angelica anya lelkisége, szelleme. Így mindig több jön létre, mint egyszerű médiatartalom, ami aztán megjelenik a képernyőkön, az online-on, a kiadványokban, és így a gondviselés kegyelméből sokan megtérnek, megváltoznak, új alapokra helyezik az életüket. Az összes műsornál ez az alap. 

Ám a főzőműsor ugyanúgy jelen van az EWTN-n, mint a szentségimádás vagy a rózsafüzér, az életvédelemmel foglalkozó adás, vagy a hírműsor. A katolikus média részéről talán az egyetlen az EWTN, amelynek állandó tudósítója van a Fehér Házban. Foglalkozunk a közélettel, megszólalnak nálunk politikusok, színészek. Meg szeretnénk mutatni, hogy a katolikus világ igenis értékkel bíró és megtartó világ.

A legújabb műsorfüzetünkben olvasható Erdő Péter bíboros atya Katekézis az Eucharisztiáról szóló elmélkedése, amelyben úgy fogalmaz: „A világnak kellünk mi is, ha Krisztushoz tartozunk.” Nekünk ennek szellemében kell tevékenykedünk. Nem kell kivonulnunk a világból, a média világából. Szeptemberben ellátogat hozzánk Leo atya, aki nagyon jól főz. Ennek ürügyén sok embert meg tud szólítani, és terített asztal mellett beszélni nekik az Eucharisztiáról, a hitről, az egész katolikus értékrendszerről. Nincsenek műfaji korlátok egy katolikus televízióban.

– Említettük, hogy Angelica nővér miért hagyta ott a tévécsatornát, ahol dolgozott: egy műsorban kétségbe vonták Jézus Krisztus istenségét. A Bonum TV-nél mi az a határ, amit semmilyen körülmények között nem hajlandó átlépni, mert nem embereknek, hanem Istennek akar tetszeni?

– A közelmúltban járt nálunk a fent említett Leo atya. Én magam is sokat vívódtam, hogy menjen-e tovább a Bonum. Nyolc évig szinte párhuzamosan dogoztunk együtt az EWTN-vel, de sokáig nem éreztem át igazán, hogy mi a lényegük. Amikor aztán ellátogattam a központjukba, Irondale-ba, felfedeztem, hogy mennyi mindent megvalósítottak, valódi médiamisszió, amit csinálnak, nekünk csak az a dolgunk, hogy „másoljuk át” a műsoraikat, és hozzuk el azokat Magyarországra. Tárgyaltam püspökökkel, hogy mi legyen, maradjon meg a Bonum, vagy csak az EWTN legyen, és mindenki megerősített abban, hogy hozzuk el az EWTN-t, de maradjon meg a Bonum is. Father Leo sokáig dolgozott Angelica nővérrel, ő mondta: az EWTN az Egyház népét akarja Jézushoz vezetni. A Bonum viszont induljon el Jézustól és szólítsa meg a tömegeket, azokat, akik kiábrándultak, elhagyatottak, magányosak, nem igazán van kapcsolatuk az Egyházzal. Próbáljuk nekik elmagyarázni a hétköznapi emberek nyelvén, hogy miről is szól az, amiben mi hiszünk, ahogy éljük az életünket, mi az, amit Jézus Krisztus adott nekünk megváltó halálával. Arról, hogy miként beszéljünk erről, hogyan szólítsuk meg a fiatalokat, ateistákat, kiábrándultakat, közömbösöket, állandó polémia folyik az Egyházban. Így a Bonum maradt az EWTN érkezésével is, és mindkét csatorna központjában Jézus Krisztus áll.

Amikor nyolc évvel ezelőtt elindítottuk a Bonumot, úgy fogalmaztuk meg a céljainkat, hogy a párbeszéd tévécsatornája kívánunk lenni. Nem gondoltuk, hogy idáig jutunk, mert ma Magyarországon még az igény is kiveszett az egymással szemben álló felekből. Pedig újra el kellene kezdenünk a párbeszédet egymással. Nagyon komoly gondok feszítik a közösséget, az Egyházat. Például a művi megtermékenyítés kérdése vagy az elváltak és újraházasodottak körüli kérdések. Jó lenne ezekről minden gyűlölködés nélkül beszélni. Nem hiszek a jobb- és baloldalra felosztott médiavilágban. Ehelyett értékalapú médiafelületeket kellene létrehoznunk, felépítenünk. Hála Istennek erre vannak szép példák, nem látom olyan tragikusnak a helyzetet, mint sokan mások.

Mindezért sokat kell dolgoznunk. A Bonum nyitott minden irányba, bármilyen felekezet felé, mint katolikus alapokon álló televíziós csatorna. A beszélgetős műsorainkban nincs annak jelentősége, hogy az interjúalany milyen felekezethez tartozik. Csak az érték számít, amit képvisel, a legkülönbözőbb, sokak számára fontos témákról beszélgetünk velük. Az egészségről, a hitről, a családról, a kultúráról. Bátran fel kell vállalnunk azt az egész világ előtt, hogy katolikusok vagyunk, nem kell ezt szégyellnünk. Vannak gondjaink, nem is kevés, de soha nem mondta senki, hogy könnyű lesz nekünk, katolikusoknak.

Az EWTN meg arról szól, hogy tudjuk saját magunkat, a közösségeinket megerősíteni. Az elmúlt nyolc évben nagyon sok településen, rengeteg közösségben jártam. Azt láttam, hogy tengernyi jó dolog van, amelyekről alig beszélünk. Miért nem mutatjuk fel a jó dolgokat, a szépen élő családokat, egymásért élő közösségeket? Fantasztikus papok vannak vidéken, ha hallgatjuk őket, úgy érezzük, hogy valóban Krisztus szól általuk. Mi azonban szeretünk panaszkodni, a hiányokról beszélni, és nem vesszük észre, hogy milyen csodálatos gazdagság van körülöttünk. A Bonum és az EWTN mindezt szeretné bemutatni, ha kell, sokszor ismételve a jót, a szépet.

Visszatérve a párbeszédre, nagyon fontos, hogy tegyük egyértelművé, mi az álláspontunk egy adott témáról. Nem hiszek a teljesen semleges médiavilágban, nem létezik ilyen. Az előttünk álló időben az Egyháznak fontos küldetése, hogy mutassa meg a tiszta vizek forrását a tömegeknek, ahogyan Jézus mondta az asszonynak Szamáriában: „aki ebből a vízből iszik, soha meg nem szomjazik”. Amit leírunk, bemutatunk, amögött ne legyenek hátsó szándékok. Tiszta szándékkal azért mondjuk el, írjuk le, mert a hitünk szerint az az igaz. Az örömhír igazsága. Ma és a jövőben is szükségünk van Angelica anyákra.

– Az EWTN műsorai hogyan és hol érhetők el?

– A Bonum sugározza az EWTN műsorait magyar nyelven. Minden hitéleti műsorunkat az EWTN gyártja. Megkezdődtek a kábelszolgáltatókkal a szerződéskötések. Szeretnénk meggyőzni őket, hogy egy olyan csatornára, mint az EWTN, igenis szükség van. Nagyon lényeges, hogy az EWTN teljesen ingyenes csatorna lesz, ezért remélem, hogy sokkal könnyebben meg tudunk egyezni a kábelszolgáltatókkal, mint korábban a Bonum esetében történt. 

Fotó: Merényi Zita

Bodnár Dániel/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria