Világos példát mutatva – Beszélgetés a Pázmány rektorával a menekülteket segítő programjukról

Nézőpont – 2022. március 15., kedd | 21:28

Közösen a békéért! címmel a Pázmány Péter Katolikus Egyetem segélyprogramot hirdetett az ukrajnai háború menekültjeiért. Kuminetz Gézát, a katolikus egyetem rektorát kérdeztük a segítés lehetőségeiről és módjáról.

– Rektor úr, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem – hasonlóan jó néhány civil szervezethez, intézményhez – a napokban segélyprogramot indított az ukrajnai háború menekültjeinek javára.

– Egyetemünk katolikus küldetéséből adódóan kötelességünknek érezzük, hogy a magunk módján mi is a rászorulók segítésére siessünk. A nagyböjti időben még inkább lelki szükséglet a belső életre figyelni, és az irgalmasság cselekedeteinek szellemében a másik ember, különösen a szenvedő ember felé fordulni.

Olyan történelmi időket élünk, amikor a katolikus egyetemnek a sajnálatosan szomorú helyzetben is világos példát kell mutatnia.

A felismert krisztusi igazság alapján nem elégedhetünk meg önmagában a tanítással, hanem a cselekvő szeretet megnyilvánulásaira is szükség van.

– Az egyetem szolidaritási programjának melyek a főbb elemei?

– Mindenekelőtt fontosnak tartjuk, hogy az egyetemen minél több hallgató és oktató kapcsolódjék be a békéért mondott imádságba. Ehhez természetes módon járul hozzá a felebarátaink érdekében végzett gyakorlati segítség, és az egyetemünkön meglévő tudás mind hatékonyabb átadása annak érdekében, hogy közösségünk a lehető legjobban fel tudjon készülni a következő időszak kihívásaira. E három alapelv mentén mindenkit hívunk a szentmisékre, a Katolikus Karitásszal közösen gyűjtést szervezünk, s azt is fontosnak tartjuk, hogy a jogi, a gazdasági és a honvédelmi terület kiemelkedő oktatói a szellemi és ezzel együtt

az erkölcsi tisztánlátás érdekében előadások, podcastok segítségével válaszoljanak az aktuális kérdésekre.

– Milyen területeken számítanak a hallgatók kezdeményezéseire?

– Szeretnénk, ha minél több imacsoport alakulna, ha hallgatóink kivennék részüket a Katolikus Karitász adománygyűjtéseiből, részben úgy, hogy maguk is adakoznak, részben mások adományainak összegyűjtésében segédkeznének.

Hallgatóink részt vállalnak a tolmácsolásban, szükség esetén jogi tanácsokkal is segítik a menekülteket, illetve szeretnénk, ha mind nagyobb számban lennének jelen a korábban említett előadásokon.

– Az egyetem oktatói milyen módon segíthetnek?

– Ők tartják az előadásokat, de kollégáinkat természetesen várjuk az imaközösségekbe is, és lehetőségeiknek megfelelően az adománygyűjtésben ugyancsak találkozhatunk velük.

– Az egyetem szolidaritási programjába mások is bekapcsolódnak-e?

– Hosszabb ideje szorosan együttműködünk a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel, különösen a katonapolitika, a civil társadalom és a katonaság, valamint a nemzetbiztonság kérdéseit illetően. Ezek kutatásában és elemzésében részt vesz az egyetemünk keretében működő Szent II. János Pál Pápa Kutatóközpont is.

– Tervezik-e, hogy igény esetén befogadnak menekült diákokat?

– A kormányzati szerveknek jeleztük, mely idegen nyelvű alap- és mesterképzésekre tudnánk Ukrajnából menekült hallgatókat befogadni. Mivel központilag szervezett segítségnyújtásról van szó, várjuk a kormányzat további intézkedését.

Fotó: Lambert Attila

Kuzmányi István/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria