A hét verse
szeptember 23. | 20:30A HÉT VERSE – Petőfi Sándor: Szeptember végénKlasszikust választottunk szeptember végére, a hónap utolsó hetére. Petőfi Sándor születésének bicentenáriumi évében azt a verset olvassuk újra és újra, melyben sokak szerint az egyik legszebb magyar verssor található. „Elhull a virág, eliramlik az élet…” Aki leírta, huszonnégy... »
szeptember 16. | 20:30A HÉT VERSE – Weöres Sándor: A tündérA magyar rétek és erdők tündérének nevét Weöres Sándor árulta el nekünk életre szólóan: Bóbita. Nem tesz semmi mást ez a tündér, mint amit bármely gyerek: táncol, játszik, épít, s ha álmos, elpihen. És mégis, minden tettével egy szempillantás alatt a képzelet birodalmába... »
szeptember 9. | 20:30A HÉT VERSE – Radnóti Miklós: Szerelmes versKihez, mihez szól ez a szerelmes vers? A kedveshez? Vagy az őszhöz? Bárhogyan is olvassuk, gyönyörű. Szép, szelíd alakzatok, lassú, csöndesen folyó sorok… az ősz színeivel fest a költő. Az időjárás még nyarat hazudik, de tudván tudjuk, hogy megérkezett az ősz. Radnóti Miklós ezzel... »
szeptember 2. | 20:30A HÉT VERSE – Johann Wolfgang Goethe: Vándor éji dalaVan egy vers – szeptember elején született –, amely egy nagy költőnket sem hagyott nyugodni… mind lefordították. Ezúttal úgy idézzük, ahogy Kosztolányi Dezső tollából a papírra szaladt. Kosztolányi szerint ez Goethe muzsikája, „aki az örökkévaló és közönyös természetbe... »
augusztus 26. | 20:30A HÉT VERSE – Juhász Gyula: PetőfiHa nem tudnánk, akkor is fölismernénk a szerzőt; majd’ minden verssor rejt egy árulkodó szót. Kiről szól valójában ez a vers? Arról, aki a címben szerepel, vagy arról, aki írta? Helyzetdal vagy zsánerkép – alapvető ismertető jegyeik, a kedélyesség és humor nélkül? Méla is, bús... »
augusztus 19. | 20:30A HÉT VERSE – Kölcsey Ferenc: HusztSzent István királyunk ünnepének előestéjén Kölcsey mindannyiunk által ismert sorait idézzük fel. A költő biztatása, sőt parancsa ma is érvényes: közösségünk lelki-szellemi növekedéséhez, gazdagodásához mindannyiunknak saját tehetsége, tudása szerint kell... »
augusztus 12. | 22:00A HÉT VERSE – Károlyi Amy: ÍgyA művész sokat tud a leglényegesebb dolgokról, így a szeretetről is. A költő e leglényegesebbet szavakkal igyekszik kifejezni, szavakkal próbálja átadni tudását.
augusztus 5. | 20:30A HÉT VERSE – Edith Stein imájaA gyermeki, a tökéletes ráhagyatkozást foglalta szavakba a szent kármelita apáca, a Keresztről nevezett Szent Terézia Benedikta nővér. Imája a mi imánk is lehet életünk minden pillanatában.
július 29. | 20:30A HÉT VERSE – Reményik Sándor: Márta és MáriaA három szent testvér, Márta, Mária és Lázár ünnepén Reményik Sándor versét választottuk. A költő hitvallást tesz, s ehhez a két nővér példáját hívja segítségül. Mindannyian Márták, Máriák vagyunk, vendéglátók, vagy a vendég lábainál ülők. A Vendéget Márta és Mária... »
július 22. | 20:30A HÉT VERSE – Himnusz Mária MagdolnárólA reggeli dicséret himnuszát választottuk Mária Magdolna ünnepén.
július 15. | 20:30A HÉT VERSE – Weöres Sándor: KánikulaMagáért beszél a cím, s a vers minden sora, minden szava… Weöres Sándor versét olvassuk a júliusi kánikulában.
július 8. | 20:30A HÉT VERSE – Pilinszky János: SenkiföldjénEredetileg Utazás címmel jelent meg e vers 1948-ban. Mi az a titokzatos hely, az a sivatag, pusztaság, a „senkiföldje”, ahova a költő utazik, hogy „a kicsinyek nagy álmát” alhassa…? Egy lüktető pupilla krátere, ahol másfajta éjszaka uralkodik, nem a „mi éjszakánk”;... »
július 1. | 20:30A HÉT VERSE – Radnóti Miklós: JúliusRadnóti Miklós versével köszöntjük a júliust idén. A nyárközép hónapját, mely olykor dühös arcát fordítja felénk, máskor játékos, vagy éppen fáradt, fülledt, forró…
június 24. | 20:30A HÉT VERSE – Weöres Sándor: Ki minek gondol…A Rongyszőnyeg ciklus 127. darabjával emlékezünk a 110 éve született Weöres Sándorra. Emberi viszonyainkról, (elő)ítéleteinkről, a visszatükrözésekről és visszatükröződésekről beszél versében a költő… bölcsen, találóan, mindannyiunk számára tükröt tartva.
június 17. | 20:30A HÉT VERSE – Kányádi Sándor: Öreg iskola ünnepéreAz öt évvel ezelőtt elhunyt Kányádi Sándortól olvasunk ezúttal verset; mi mind, egykori diákok, akik „halálunkig halljuk a csengőt”, akik örökre száműzöttek vagyunk immár egykori iskolánkból, „Zágonunkból”, a tündér gyerekkorból.
június 10. | 20:50A HÉT VERSE – Berzsenyi Dániel: FohászkodásArról szól a ma esti vers, „kit a bölcs lángesze fel nem ér”, Istenről. Úrnapja vigíliája van. Holnap kivisszük az Oltáriszentséget a terekre, hogy lássa a világ a Napunkat, melybe „szemünk bele nem tekinthet”.
június 3. | 20:30A HÉT VERSE – Babits Mihály: Hazám!A nemzeti összetartozás napjához (június 4.) kapcsolódunk a ma estére választott versciklussal. Gyönyörű, felejthetetlen felütéssel indít Babits: „Röpülj, lelkem, keresd meg hazámat!” Aztán sorra veszi a haza alakzatait, különböző formáit a lélekben. „útjaidat akármerre... »
május 27. | 20:30A HÉT VERSE – Pilinszky János: Aranykori töredékPilinszky Jánostól választottunk verset halála évfordulóján. Az Aranykori töredék a túláradó öröm verse; olvashatjuk ujjongó pünkösdi versként is. Áldott, örömteli ünnepet kívánunk!
május 20. | 20:30A HÉT VERSE – Radnóti Miklós: BúcsúzóA Déltől estig (Költői gyakorlat) ciklusból választottunk verset mára. Egy esti látomást írt versbe Radnóti Miklós. Milyen pontosan, érzékletesen öntötte szavakba azt a csodát, ami ilyenkor tavasszal minden este megtörténik… aminek mindannyian részesei lehetünk.
május 13. | 20:30A HÉT VERSE – Szép Ernő: Szeretem a tavasztEgy kedves vers az élet szeretetéről – Szép Ernő költeményét ajánljuk ezúttal olvasóink figyelmébe.tovább »