„Az egész iraki keresztény közösséget súlyos csapás érte”

Iraki nyilatkozatok Rahho érsek elrablásáról

Kitekintő – 2008. március 1., szombat | 17:36

Irakból érkezett jelentések szerint már megtörtént a kapcsolatfelvétel az emberrablókkal, de a részletek még nem ismeretesek.

Baptiste Georges Casmoussa, Moszul szír szertartású érseke aggodalmát fejezte ki a főpásztor egészségi állapotát illetően.

Louis Sako kirkuki érsek a Vatikáni Rádiónak adott nyilatkozatában elmondta, hogy egy domonkos atya szerint az emberrablók már jelentkeztek telefonon, és váltságdíjat kértek az érsekért. A főpásztor azt is hozzátette, hogy az iraki keresztények nehéz helyzetét még súlyosbította a Mohamed-karikatúrák újraközlése, mert az ország lakói azt hiszik, hogy a keresztények iszlám ellenes tettéről van szó, holott a keresztények mindenkit tiszteletben tartanak.

Philip Najim prelátus, a káld egyház szentszéki képviselője a MISNA hírügynökségnek adott interjújában a következőket mondta: „Az egész iraki katolikus közösséget súlyos csapás érte. Ez az emberrablás nem szolgálja Irak építését, a szabadság megvalósítását, és nem használ a népek közötti kölcsönös tisztelet ügyének.” Arra szólította fel az emberrablókat, hogy engedjék szabadon a főpásztort, mert Rahho érsek mindig is szerette és szolgálta székvárosát, Moszult.

Mint ismeretes, az érsek két testőrét és gépkocsivezetőjét az emberrablók megölték. Az ő emlékükre Rabban Al Quas káld püspök mutatta be szombaton délelőtt a gyászszertartást. A főpásztor a következőket mondta el a Vatikáni Rádiónak:

„A gyászmisén jelen voltak a papok, az áldozatok rokonai, szülei, testvérei. Az egész helyi egyházzal imádkoztunk, mert a moszuli keresztényeket nagy félelem tölti el. Itt most rendkívül veszélyes a helyzet, főleg a papok és szerzetesnők számára. Imádkozunk az Úrhoz, mert a feltámadás nagyobb a keresztnél. Az Úr szeretete nagyobb annál a rossznál, amelyet a terroristák okoztak.”

Vatikáni Rádió/Magyar Kurír