Az egyháznak is része volt a berlini fal lebontásában

Kitekintő – 2009. november 2., hétfő | 15:46

Joachim Meisner bíboros, kölni érsek szerint a berlini fal leomlásáról szóló különféle megemlékezések figyelmen kívül hagyják a katolikus egyház szerepét.

„Egyszerűen nem igaz az, amit sok bíráló állít, hogy az egyház nem foglalkozott az ország ügyeivel. Épp ellenkezőleg: a keresztények mindvégig szemben álltak ezzel az embertelen rendszerrel. Mégis számos, a 20. évfordulóra megjelenő könyv, interjú és nyilatkozat – még katolikus szerzőktől is – rendkívül felszínesen értékeli és tárgyalja az egyház szerepét" – mondta Joachim Meisner, aki 1980 és 1988 között Berlin püspöke volt. A Die Welt című napilapnak nyilatkozva a bíboros azt is elmondta, hogy a Berlini Egyházmegye sohasem módosította határait, és az egyházi vezetők nem voltak hajlandóak részt venni az állami ünnepségeken.

Németországban november 9-én emlékeznek meg a Nyugat-Németországot a kommunista hatalom alatt álló Kelet-Németországtól elválasztó berlini fal 1989-es lebontásáról. A megemlékezés részeként Berlinben „Szabadságfesztivált" rendeznek, melynek során ezer óriási habszivacs elemet döntenek le az egykori fal vonalán – írja a CNS.

Magyar Kurír

Kép: europa.eu