Balás Béla kaposvári püspök Taizében találkozott fiataljaival

Hazai – 2012. július 30., hétfő | 10:34

Az idei nyáron a szokásosnál is több magyar fiatal felnőtt kereste fel a taizéi szerzetesközösséget. Több egyházmegyéből indultak el egy-egy hétre, — Debrecenből, Szegedről, Budapestről —, sőt a közeljövőben Sopronból érkezik egy autóbusz.

Az elmúlt héten, július 23-tól a Kaposvári Egyházmegye szervezésében 70 fiatal érkezett Taizébe, ahol háromszázra duzzadt a magyarok tábora, hiszen száznál is többen érkeztek Vajdaságból. Hozzájuk csatlakozott még Erdélyből, Sepsiszengyörgyről a magyar nyelvű színház népes tábora. Taizében 4000 fiatalnál is több volt jelen az elmúlt héten.

Európa szinte valamennyi országából érkeztek Portugáliától Észtországig. A templomban a világ távolabbi részeiből is imádkoztak, összesen 61 ország képviselői: többek között Izraelből, Indonéziából, Vietnamból, Elefántcsontpartról, Indiából, Ruandából, HongKongból, Japánból, Tanzániából, Bolíviából, Brazíliából, Argentínából, Chiléből. A fiatalok részt vesznek a szerzetesek három imaóráján, napközben délelőtt bibliai bevezető előadásokat hallgatnak különböző nyelveken, délután kis csoportokban dolgozzák fel a délelőtt hallgatott szentírási témát. A bábeli nyelvi zavarban megtalálják a közös nyelvet.

Balás Béla kaposvári püspök meglátogatta egyházmegyéje fiataljait, és magyar nyelvű szentmisét celebrált. Elbeszélgetett a fiatalokkal, akik beszámoltak élményeikről.

A kaposvári püspök így nyilatkozott a találkozásról: "egyik taizéi utamon, nem sokkal Roger testvér halála előtt, meglepetés ért. A világhírű perjel meghívott néhányunkat, egyszerű szobájában ugyanazt a pár kekszet és teát fogyasztottuk, mint a sok ezer fiatal. Közben, mintha csak gyónni akart volna, ő beszélt. Mély szemével, szelíd mosolyával meghökkentő szavakat mondott. „Valamit elrontottam, adjatok tanácsot. Én eddig ezt mondtam a hozzám fordulóknak, hogy amit itt kapnak, vigyék haza, folytassák. Ők e helyett visszajárnak. Mit rontottam el?”  Megrendültem alázatától, hiszen ki bánkódik azért, mert hívei visszatérnek. Előttem viszont egy olyan ember volt, aki inkább örült mások örömének, akinek a juhai úgy sajátjai, hogy nincs „magánakla”.

Idén nyáron közülünk különösen is sokan élték meg az „egység sodrát”. Roger testvér gondolatát véstem a mieink szívébe: „Amit kaptatok, vigyétek haza és folytassátok”.»

Balás Béla püspök találkozott Alois testvérrel, a közösség vezetőjével is.

Kiss Iván/ Magyar Kurír